ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

بيماری نقرس چيست؟

تاریخ درج : یکشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۷
شماره روزنامه: 

نقرس نوعی بیماری التهابی است که به علت تجمع و رسوب اسید‌اوریک در بافت‌های بدن و به‌خصوص در مفاصل ایجاد می‌شود. نقرس یک شکل دردناک آرتروز‌(ورم مفاصل) است که گاهی اوقات به این شرایط التهاب مفصل نقرسی نیز گفته می‌شود. رایج‌ترین محل تشکیل نقرس در افراد در بخش کروی انگشت شست بزرگ پاست، با این وجود مفاصل پا، قوزک، زانو، دست‌ها و آرنج نیز می‌توانند تحت تاثیر این مشکل قرار گیرند. در هر‌حال وارد شدن آسیب به‌خاطر بیماری نقرس به بیش از یک یا دو مفصل بدن به‌طور همزمان شرایطی غیر‌عادی و نادر محسوب می‌شود.شیوع بیماری نقرس در زنان 9 برابر مردان است. ابتلای مردان بیشتر بعد از دوره بلوغ بوده و بیشترین ابتلا در سنین بالاتر از 75 سال است. در زنان حملات نقرس بیشتر بعد از یائسگی ایجاد می‌شود.لازم به ذکر است که به دلیل جنبه‌های وراثتی‌، اگر والدین مبتلا به نقرس باشند، احتمال ابتلا به نقرس در فرزندان آنها 20 درصد خواهد بود.این بیماری در نتیجه افزایش سطح اسید‌اوریک در خون ایجاد می‌شود. اسید‌اوریک به‌طور طبیعی در بدن انسان تولید می‌شود. در حالت عادی این ماده در خون حل نمی‌شود و کلیه‌ها آن را به عنوان بخشی از اجزای اوره از بدن دفع می‌کند. دفع کمتر از حد لازم یا تولید بیش از حد اسید‌اوریک در بدن می‌تواند باعث شود سطح این ماده در خون انسان افزایش پیدا کند. هنگامی که این شرایط مشاهده شود، امکان تشکیل و تجمع کریستال‌های اسید اوریک در مفاصل افزایش پیدا می‌کند و این شرایط باعث ابتلای فرد به نقرس می‌شود. به هرحال، همه افرادی که با افزایش سطح اسیداوریک در بدن خود مواجه می‌شوند، به بیماری نقرس مبتلا نمی‌شوند.در عـــــمــــــل ریــــســـــک فاکتورهای‌متعددی می‌توانند با ابتلای فرد به بیماری نقرس ارتبـــاط داشته باشنــد که این موارد به شرح زیر هستند:

 

     چاقی
  جذب بالای الکل
   مسائل ژنتیکی
  جذب بالای مواد غذایــی که دارای سطح بـــالای پوریــن هستند (برای مثــال بعضــــی از غذاهای دریایی و بعضی از انواع گوشت‌ها)
   مصـــرف داروهای خاص
  وارد شدن آسیب به یک مفصل
  ابتلا به بیماری‌های کلیه به صورت مزمن

 

    علائم بیماری نقرس
  علائم بیماری نقرس به طور تقریبی شدید بوده و به طور معمول ناگهانی و در شب اتفاق می‌افتند.
  درد شدید مفاصل بیماری نقرس به طور معمول انگشت شست پا را تحت تاثیر قرار می‌دهد، اما ممکن است در مفاصل دیگر از جمله مفاصل پا، زانو، آرنج یا دست‌هایتان هم رخ دهد. درد ایجاد شده توسط نقرس به طور معمول در 12 تا 24 ساعت اولیه در بیشترین حد خود است.
  التهاب و سرخی. مفصل یا مفاصل مبتلا متورم، حساس و قرمز می‌شوند.

 

 

  خود مراقبتی در نقرس
  مصرف حدود دو تا چهار لیتر مایعاتی که حداقل نصف آن آب است.
  خودداری از مصرف الکل
  مصرف معتدل پروتئین، به‌خصوص از منابع سالم همچون، لبنیات کم‌چرب یا بدون چربی، تخم‌مرغ و کره بادام زمینی.
  مصرف روزانه گوشت قرمز، مرغ و ماهی را در اندازه 113 تا 170 گرم نگه دارید.
   رژیم غذایی متعادل که تاکید آن بر میوه، سبزی، غلات کامل و لبنیات کم چرب یا بدون چربی باشد.  ورزش(کم‌تحرکی می‌تواند احتمال بروز حمله‌های نقرس را افزایش دهد‌.)
  وزن متناسب: افرادی که اضافه وزن دارند، باید سعی کنند وزنشان را کاهش دهند تا به وزن مطلوب برسند، اما باید به این نکته توجه داشت که برای کاهش سریع وزن، نباید رژیم‌های سخت گرفت و مدت طولانی گرسنه ماند، زیرا کاهش سریع وزن، باعث افزایش اسید اوریک و به دنبال آن بدتر شدن نقرس می‌شود. حداکثر کاهش وزن مجاز 500 گرم در هفته است.

 

 

نرگس خلیل زاده، کارشناس سلامت خانواده و جمعیت مرکز بهداشت اصفهان یک

url : http://www.isfahanziba.ir/node/81434

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی