ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

بهداشت

تاریخ درج : پنجشنبه ۸ اسفند ۱۳۹۸
شماره روزنامه: 

ماسک بزنیم یا نزنیم؟

ماسک غیراستاندارد هیچ کارایی ندارد 

برای پیشگیری از ابتلا به بیماری‌ها راه‌های بسیار زیادی وجود دارد. اولین قدم برای انتخاب راه پیشگیری از مبتلا شدن به یک بیماری، دانستن راه‌های انتقال آن بیماری به انسان است. در موردویروس کرونا 2019(COVID-19) باید بدانیم که این بیماری از طریق قطرات و ترشحات خارج شده‌ آلوده به ویروس فرد مبتلا و ورود به سیستم تنفسی افراد سالم منتقل می‌شود. 

طبیعی است که برای انتخاب روش پیشگیری، مهم‌ترین اقدام جلوگیری از ورود ویروس به دستگاه تنفسی است.ویروس‌ها می‌توانند از طریق عطسه و سرفه فرد مبتلا که نزدیک افراد سالم هستند، ورود پیدا کنند یا می‌توانند روی سطوح مختلف نشسته و از طریق دست آلوده شده که به بینی یا دهان زده می‌شود، خود را به دستگاه تنفسی فرد سالم برسانند و فرد را به بیماری مبتلا کنند.

ولی نکته این است که راه مؤثر برای پیشگیری از ابتلا به بیماری ویروس کرونا 2019 (COVID-19) کدام است؟به عنوان یک اصل، استفاده از وسایل حفاظت فردی (Personal Protection Equipment) به عنوان آخرین روش یا ابزار کمک‌کننده مورد استفاده قرار می‌گیرند. این بدین معناست که اگر اقدامات مؤثر و اصلی انجام نشوند، استفاده از وسایل حفاظت فردی تاثیری در پیشگیری ندارد. (اجتناب از تماس با افراد آلوده، کاهش لمس سطوح، خودداری از تماس دست‌های آلوده با دهان و بینی، شست‌وشوی مرتب دست‌ها به عنوان راه‌های اصلی)

ماسک‌ها به عنوان وسایل حفاظت فردی در حفاظت تنفسی در پیشگیری از بیماری‌ها به‌خصوص کرونا ویروس 2019 (COVID-19) با مسدود کردن راه ورود ویروس به بینی و دهان باعث پیشگیری از ابتلا به بیماری می‌شوند.

چه کسانی باید از ماسک استفاده کنند؟

فرد مبتلا یا مشکوک به عفونت

 nCoV -2019

افرادی که از شخصی که مبتلا یا مشکوک به عفونت کرونا ویروس است، مراقبت می‌کنند.

افرادی که سرفه یا عطسه می‌کنند.

نکته

افراد سالم نیازی به استفاده از ماسک ندارند.

افراد و گروه‌های پر خطر (کودکان زیر 5 سال، افراد دارای نقص سیستم ایمنی، افراد دارای بیماری زمینه‌ای (قلبی عروقی‌ وتنفسی، دیابت و ...)، سالمندان، زنان باردار حتی الامکان از حضور در مکان‌های پر رفت و آمد، شلوغ و سربسته خودداری کنند)

نحوه استفاده صحیح از ماسک

قبل از قرار دادن ماسک، دستان خود را با آب و صابون تمیز کنید.

دهان و بینی را با ماسک بپوشانید و مطمئن شوید که هیچ شکافی بین صورت و ماسک شما وجود ندارد؛ زیرا باعث کاهش اثر بخشی ماسک می‌شود.

در حین استفاده، از لمس ماسک خودداری کنید.

ماسک مرطوب کارایی لازم برای پیشگیری از بیماری را ندارد و باید تعویض شود.

از ماسک‌های یک‌بار مصرف استفاده نکنید. (تاکید می‌شود افراد سالم نیازی به استفاده از ماسک ندارند)

برای از بین بردن ماسک آن را از پشت جدا کنید (جلوی ماسک را لمس نکنید)؛ بلافاصله در سطل بسته رها کنید. دستان خود را با آب و صابون تمیز کنید.

مهدی جعفری

 کارشناس مهندسی بهداشت حرفه‌ای مرکز بهداشت شماره یک

url : http://www.isfahanziba.ir/node/107450

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی