ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

برگزاری جشنواره‌ افطاری سالم در بازار گیاهان دارویی

تاریخ درج : سه شنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۷
شماره روزنامه: 

مراسم افطاری امسال بازار گیاهان دارویی با حضور بهره‌بـــرداران و تعدادی از مسئولان شهری برگزار شد. این مراسم که دو شب پیش در محل بازار گیاهان دارویی برگزار شد، افطاری آن از نوع تغذیه سالم بود، غذاهایی مثل سوپ جو،‌ آش ماش، حلیم بادمجان،‌ برنج قهوه‌ای دمپز همراه با خورشت کرفس، مسقطی و حلوای هویج و... که یکی از یکی خوشمزه‌تر بود. در حاشیه این مراسم شمس‌الملوک داوری، کارشناس و محقق غذای سالم درباره تغذیه سالم و غذاهای ارائه شده در مراسم صحبت کرد که به آن اشاره می‌کنیم:

 

 

 

   سرو غذاهای سالم و تضمین سلامتی: به‌طور‌حتــم شمـــا در ایــن شب انتظار چنین غذاهایی را نداشتید اما این غذاها از سالم‌ترین و مناسب‌ترین غذاها به‌خصوص برای روزه‌داران است. برای مثال ســوپ گوجه و آش که جزو غذاهای سنتی و بسیار مفید و مناسب برای ماه رمضان است یا برنج که به صورت دمپز شده و همراه با سبوس و روغن کنجد که از بهترین روغن‌هاست، پخته شده است. البته بنا به سلایق مختلف حلیم بادمجان، کشک و بادمجان و آش شله قلمکار هم جزو منوی افطاری در نظر‌گرفتیم که هر دو غذای سالم و مغذی است. به‌خصوص سبزیجات که در آش هست، بهترین منبع غذایی را دارد و حبوبات که بهترین منبع پروتئین در آن موجود است. دســـــر امشب هم مسقطـــــی و نیــــز حلوای هویـــــج است که ترکیبات آن هویــج و شیر و عرقیات است کــه از مـــغــــذی‌تــریــــــن دسرهاست.در ضمن بــــد نیســــت بدانید تمـــام غذاهای امشب گیاهـــــی است برای مثال در خورشت کرفس به جای گوشت از سویا استفاده کردیم که علاوه بر اینکه مضرات احتمــالــی گـــــوشــــت از جمله سرطان‌زایی را ندارد، فواید خوبی برای بدن افراد دارد و مقرون به صرفه است. همچنین این غذاها به سلامت روح و روان ما کمک می‌کند و می‌تواند الگوی مناسبی برای سبد غذایی خانواده‌ها باشد.

 

 

 

   تغییر الگوی غذایی و افزایش بیماری‌ها:
با کمال تاسف امروزه در بیشتر مهمانی‌ها غذای اصلی برنج آبکش شده با مرغ یا کباب است و میزبان خیلی هم افتخار می‌کند که چنین غذایی را تهیه کرده است این در‌حالی است که می‌توان غذاهای مناسب‌تری را چه در این ماه و چه در ماه‌های دیگر انتخاب کرد.اگر کمی در ساختار بدنی‌مان تامل کنیم و بدانیم بدن ما چه چیزی نیاز دارد، به‌طور‌قطع الگوی غذایی‌مان را تغییر می‌دهیم تا سلامت خود و خانواده‌مان تضمین شود. چرا ‌که بسیاری از بیماری‌های امروز ناشی از بدغذایی است، از جمله این بیماری‌هــــا می‌توان به چاقی، فشارخون بالا، دیابت، سرطان و ناراحتی‌های گوارشی اشاره کرد. بنابراین باید بدانیم برای چه غذا می‌خوریم و چه غذاهایی را باید میل کنیم.

 

 

 

   فست‌فود به جای آش!: با نگاهی به غذاهای پیشینیان متوجه می‌شویم که آش اصلی‌ترین غذا بوده که با کمال تاسف امروز مثل گذشته پخت آن بین خانواده‌هــــا رایج نیست و الان فست‌فود جای آن را گرفته است. فست‌فودهایی که نه تنها فایده‌ای ندارد، بلکه مضر هم هست به‌خصوص برای افرادی که مزاجشان خشک است و افراد دارای مزاج خشک هم زیاد هستند. البته فست‌فود خانگی به شرط رعایت اصول صحیح آشپزی و آن هم کم مشکلی نداردبه هر‌حال برپایی این ضیافت در راستای فرهنگسازی الگوی غذای مناسب بود و این را باید بدانیم همان طوری که اصفهان مهد هنر است و ‌آشــپزی هم خود یک هنر محســـوب می‌شود ان شاءالله که بتوانیم اولین ارائه‌دهنده در الگوی غذای سالم برای هموطنان باشیم.

url : http://www.isfahanziba.ir/node/75138

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی