ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

برای مدیریت اماکن ورزشی مدیر تربیت نشده است

تاریخ درج : سه شنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۸
شماره روزنامه: 

امید قاسمیان/نویسنده مهمان

(بخش دوم)

وزارت ورزش و مسئولان عمرانی در ساخت اماکن ورزشی باید از نظر کارشناسان و مدیران ورزشی و حتی کارشناسان صداوسیما استفاده کنند.متولیان ورزشى، هیئت‌ها، فدراسیون‌ها، مدیران ورزشى و کارشناسان صداو سیما نقش کلیدی و مهمی‌در ساخت اصولی و استاندارد مجموعه‌های ورزشی دارند. چون ورزشکاران میزبان و مالک این اماکن ورزشی هستند و صداوسیما مسئولیت پخش زنده مسابقات را برعهده دارد، پس به خوبی آگاه هستند که مجموعه ورزشی ایدئال و با کیفیت باید چه شرایطی داشته باشد. به نظر شما در چند درصد سالن‌ها و اماکن ورزشی، استانداردهاى پخش تصویرى رعایت شده است؟ آیا از آنها مشاوره خواسته شده است؟

نادیده گرفتن ضمانت ورزشی 

پس از پایان طرح‌های ورزشی، ضمانتی در قبال اتفاقات تلخ ناشی از نواقص یا خرابی و آسیب‌های ورزشی وجود ندارد. نقطه ضعف و ایراد دیگری که بعد از تکمیل مجموعه‌های ورزشی وارد است، نداشتن تعهد و ضمانت است. به کدام‌یک از شرکت‌ها تعهد و ضمانت خدمات پس از تحویل پروژه داده شده است؟ کدام شرکت بیمه تعهد اتفاقات اماکن ورزشی و ورزشکاران حاضر در سالن‌ها را دارد؟ چرا باید براى بازسازى و خرابى دوباره اماکن ورزشی بودجه‌ای در نظر گرفته شود؟ این درحالی است که در تمام مجموعه‌ها و اماکن ورزشی دنیا شرکت‌ها از سه تا چند سال مسئولیت اتفاقات پس از ساخت اماکن ورزشی را دارند و مکلف به خدمات پس از فروش و ساخت هستند. اما چرا در ایران این اتفاق نمی‌افتد؟ آیا مسئولان به این مورد فکر نکرده‌اند یا برایشان اهمیتی نداشته یا رفاقت و ماجراهای پشت پرده دیگرى در میان است؟ 

درنظر نگرفتن شرایط اقلیمی‌و آب و هوایی

در تمام دنیا اماکن ورزشی را براساس استانداردهای روستاها ، شهرها و استان‌های کشور و بر مبناى شرایط اقلیمى و آب و هوایی و نوع زمین مى‌سازند. تمام کارشناسان و مهندسان شرکت‌ها و افراد حاضر در اتاق فکر و مدیریتى، دانش‌آموخته و آموزش‌دیده عمران و ورزش هستند و براساس استانداردهاى لازم به ساخت سالن‌ها و استادیوم اقدام می‌کنند؛ یعنی تمام جوانب را برای برگزاری مسابقات بین‌المللی یا زمین تمرینی می‌سنجند، اما در ایران معمولا سوله یا مجموعه‌های ورزشی چندمنظوره ساخته می‌شود که صرفا برای ورزش بدون درنظر گرفتن استانداردها، محل برگزاری مسابقه، تمرین یا رقابتی بین‌المللی است. به همین دلیل سالن هندبال مجموعه ورزشی انقلاب برای مسابقات دوستانه بین‌المللی و لیگ فوتسال هم استفاده می‌شود، یا سالن فوتسال مجموعه ورزشی شهربانو در تهران محل برگزاری مسابقات لیگ فوتسال بانوان رهیاب گستر تهران است، درحالی‌که شرایط استاندارد ندارد و اگر مسابقه‌ای در این سالن برگزار می‌شود به دلیل مشکلات مالی تیم‌های باشگاهی است. از این دست سالن‌های غیراستاندارد و حتی زمین‌های فوتبال غیراستاندارد و اصولی در تهران و شهرستان‌ها کم نداریم که فقط به عنوان مجموعه یا سالن ورزشی و به دور از هرگونه استاندارد ورزشی ساخته شده است. مسابقه یا سالن تمرینی یا آموزش و استعدادیابی در ساخت این‌گونه مجموعه‌های ورزشی تعریف نشده است. 

ساخت اماکن ورزشی بدون درنظر گرفتن نیاز و اولویت‌های ورزشی 

مسئولان به این نکته توجهی نمی‌کنند که در استان‌ها چه ظرفیت‌هایی وجود دارد. مثلا در مازندران که علاقه‌مندان به کــشـتــی، والیبال، وزنـه‌برداری و تنیس‌روی‌میز زیاد است، چند درصد از ساخت اماکن و سالن‌های ورزشی با در نظر گرفتن این شرایط صورت گرفته و می‌گیرد. به نظر می‌رسد نیازسنجی و ارتباط قوی با استان‌ها در این زمینه بسیار مهم است که متاسفانه به صرف ساخته شدن مکان ورزشی در آن استان ختم می‌شود و به دنبال آن مشکلات زیادی را شاهدیم.

نمادی که نماد نشد

در پایان مجموعه ورزشی نقش‌جهان را بررسی می‌کنیم. مجموعه ورزشی که در ابتدا قرار بود نماد ورزشی ایران باشد. در مجموعه نقش‌جهان قصد داشتند موارد زیادی از جمله ساخت پارکینگ، امکانات رفاهى، حمل‌ونقل و امکانات رفاهى در حد میلان را درنظر بگیرند که چنین نشد. مجموعه نقش‌جهان باید فروشگاه، سالن‌هاى مختلف ورزشى، امکانات رفاهى براى رفت‌وآمد تماشاگران، رستوران و خوابگاه و ... داشته باشد، چون قرار بود به عنوان سمبل خاورمیانه شناخته شود. ورزشگاه نقش‌جهان برای نمونه شدن به قطار و اتوبوس شهرى، رستوران‌هاى زنجیره‌اى، فروشگاه و مرکز خرید بزرگ، هتل، پارکینگ، سینما، فروشگاه‌هاى ورزشى، زمین‌هاى تمرینى و ورزشی، سالن‌های ورزشى و مهدکودک نیاز دارد. اگر این شرایط مهیا شود می‌توانیم بگوییم نقش‌جهان نماد است.

url : http://www.isfahanziba.ir/node/107572

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی