ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

بازی‌های محلی در پارک شهید رجایی

تاریخ درج : یکشنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۸
این برنامه تا 21 آبان دایر است

لیلا کهلانی/ دبیر سرویس سبک و سلامت

وقتی بازی‌های کودکان امروز را با کودکان دیروز مقایسه می‌کنیم، تفاوت زیادی می‌بینیم. بازی‌هایی مثل وسطی، یک قل دو قل، هفت سنگ، لی لی و خیلی از بازی‌های دیگر که حالا کمتر کودکی به این بازی‌ها علاقه نشان می‌دهد؛ چرا که بازی‌های الکترونیکی جای بازی‌های قدیمی را گرفته است؛ اما در این بین، باغ تجربه برای احیا کردن بازی‌های گذشته اقدام به اجرای بعضی از بازی‌های قدیمی و همین‌طور بازی‌های سالم کرده است.شاید شما هم از این بازی‌ها که چند روزی است در پارک شهید رجایی برگزار می‌شود، اطلاع داشته باشید؛ بازی‌هایی که اغلب توسط پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها به همراه نوه‌هایشان در فضای زیبا و سرسبز پارک و درست کنار کاخ هشت بهشت با شور و هیجان انجام می‌شود و استقبال زیادی را به دنبال داشته است. توضیحات بیشتر از این برنامه را از زبان فهیمه‌السادات کدخدایی، مدیر باغ تجربه بخوانید.بازی‌های محلی بومی که در برنامه‌ای به نام «هشت بهشت» توسط باغ تجـربـه و اداره فـــرهنـگی‌اجـتـماعی شـــهــرداری منــطـــقه 3 در پـــارک شهیدرجایی برگزار می‌شود، از 16 مهر ماه آغاز شده و تا 21 آبان ماه روزهای فرد از ساعت 9 تا 11 تداوم دارد.این برنامه ویژه سالمندان و میان‌سالان است که برخی از آنها به همراه نوه‌هایشان بازی می‌کنند.بازی‌های بومی محلی مثل لی‌لی تعادلی، طناب‌کشی، دوزپا، انواع بازی‌های فکری و ابربازی‌هایی مــثل جـــدول‌بازی بــرای نــهادینه کردن جدول و با هدف پیشگیری از آلزایمر است و اهداف دیگر از اجرای این بازی‌ها، ارتقای سطح شادی سالمندان و افزایش نشاط اجتماعی است؛ همچنین مشارکت اجتماعی و کاهش شکاف بین نسل‌ها و نیز تکریم و توجه به قشر زحمت‌کش سالمند و پرکردن اوقاتی از آنها به خوشی و تفریح و ارتقای اعتمادبه‌نفس به آنها. تمام بازی‌ها زیر نظر مربیان سالمند آموزش‌دیده در باغ تجربه اجرا می‌شود و در این فرصت بهتر است به توضیح برخی از این بازی‌ها اشاره کنم.

طناب کشی

در این بازی، دو گروه طناب را می‌گیرند و با سوت مربی شروع به کشیدن طناب به طرف خود می‌کنند و در نهایت گروهی برنده می‌شود که طناب را آن قدر کشیده باشند که نفر اول گروه مقابل، از خط وسط گذشته باشد.

کلاس‌کلاس (سنگ بازی)

 در بازی کلاس‌کلاس، هر بازیكن در شروع بازی سنگ خود را به خانه نخست پرتاب می‌کند. در صورت نداشتن خطا، بازی را شروع كرده و لی‌لی‌كنان، خانه‌ها را طی می‌کند تا به خانه هفت كه خانه استراحت است برسد‌؛ پس از آن با پرتاب سنگ به خانه دوم، دور دوم را شروع كرده به همین ترتیب پیش می‌رود تا به خانه آخر  برسد.

غاز قلنگ (لی لی مرحله‌ای)

 یکی دیگر از بازی‌ها، بازی غاز قلنگ است که نیاز به پنج قطعه چوب یک متری دارد و برای اجرای آن چوب‌ها را با فاصله 10 سانتی متری می‌چینیم تا بازیکن یک پای خود را بالا گرفته و به صورت لی لی کنان از روی چوب‌ها بپرد. البته این بازی سه حالت دارد:شرکت‌کنندگان با یک پا به صورت لی‌لی از روی چوب‌ها می‌پرند و بعد از رفت و برگشت، زمانشان محاسبه می‌شود.شرکت‌کنندگان به صورت لی‌لی به شکل زیگزاک از بین چوب‌ها می‌گذرند.شرکت‌کننده به صورت زیگزاک از بین چوب‌ها می‌گذرد و بازگشت آن به صورت یک پرش کلی است.در این بازی هر خطا 30 ثانیه به رکورد شرکت‌کننده اضافه می‌کند؛ (شامل برخورد پاها با چوب‌یا عوض کردن پا)

دوزپا

این بازی در دو گروه سه نفره انجام می‌شود و هر گروه سه دستمال یا شیء رنگی در دو رنگ مختلف بر می‌دارند و 9 حلقه هولاهوپ به شکل دوز روی زمین می‌چینند. در ضمن اینکه بین حلقه‌ها فاصله است و پا گذاشتن داخل حلقه‌ها ممنوع است.این بازی رکوردی است و در سه دور برگزار می‌شود و هر تیمی که سریع‌تر به دوز برسد (افقی، عمودی، مورب) برنده محسوب می‌شود.گروه‌ها کار خود را از خط شروع آغاز کرده و هر نفر بعد از قرار دادن شیء مخصوص در حلقه باز می‌گردد و با دست دادن او با نفر بعدی، امکان حضور نفر بعد در بازی فراهم می‌شود.در ضمن فاصله خط شروع که گروه‌ها پشت آن می‌ایستند تا حلقه‌های هولاهوپ 9 متر است.

هفت سنگ

در این بازی از هفت چوب به صورت مربعی با ضخامت سه سانتی‌متر در دو رنگ استفاده می‌شود که چیدمان آنها به صورت یکی در میان است.پرتاب به چوب‌ها از فاصله هفت متری انجام می‌شود و تعداد پرتاب‌ها برای هر یک از شرکت‌کنندگان مشخص می‌شود. این بازی به صورت رکوردی است و زمان مورد محاسبه برای شرکت‌کننده از لحظه پرتاب آغاز می‌شود. در صورتی که شرکت کننده، پرتاب موفقی داشته باشد، باید سریع چوب‌ها را به حالت اول برگرداند و از محل پرتاب خارج شود.زمان قابل محاسبه از زمان پرتاب موفق تا رد شدن از خط پرتاب محاسبه می‌شود و نحوه تعیین نفربرنده با توجه به قانون، بیشترین چوب ریخته شده در کمترین زمان چیده شدن چوب‌هاست.

دویدن با گونی

این بازی به صورت رکوردی و سرعتی است. فرد شرکت‌کننده در بازی‌ پاهای خود را داخل یک گونی قرار داده و آن را تا کمر خود بالا می‌کشد و مسیری را که برای مسابقه تعیــین شــده است، طــی می‌کــند. در ضمن بازی به دو صورت پرشی یا راه رفتن سریع انجام می‌شود.

 

url : http://www.isfahanziba.ir/node/102906

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی