ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

اینترنت پرسرعت به شرط مودم گران‌قیمت

تاریخ درج : پنجشنبه ۳ امرداد ۱۳۹۸
نوسانات‌ارزی قیمت‌ مودم‌های جدید را به شدت افزایش داده‌است

سعیده غفاری / خبر ‌نگار
کاربرد دستگاه‌های هوشمند در زندگی روزانه به قدری زیاد است که وجود مودم اینترنت پرسرعــــــت در همه‌ مکان‌ها به موضوعی ضروری تبدیل شده‌است. با این حال، خرید یک مودم به سادگی گذشته نیست، زیرا اکنون مودم‌های متنوعی در بازارعرضه می‌شوند که هریک ویژگی‌های متفاوتی دارند. مودم‌های 2ADSL  ADSL 2 + و VDSL در کنار مودم‌های جیبی محصولات پرفروش بازار اصفهان هستند. با این حال، تنوع‌ آنها متقاضیان را با مشکل انتخاب رو‌به‌رو می‌کند. گاهی خریداران تنها به واسطه تعریف و تمجید فروشنده‌ اقدام به خرید مودم گران‌قیمتی می‌کنند که هیچ کاربردی برای آنها ندارد. انتخــــاب میـــــــان مدل‌های 2ADSL، ADSL 2 +و VDSL به شرایط خط تلفن و نیاز کاربر بستگی‌ دارد. بعضی از این مودم‌ها تکنولوژی‌های جدیدتری دارند، ولی روی خطوط تلفن کاربرد نخواهد‌داشت.

 

2ADSL
مودم 2ADSL همانطور که از نامش مشخص است نسل جدیدی از اینترنت ADSL  است ولی نسل جدید بودن به معنای بهتر بودن مودم 2ADSL نیست و فقط از نظر کاربرد با ADSL تفاوت دارد.  از ویژگی‌های مودم ADSL  قابلیت اتصال به اینترنت و دانلود سریع است که تاثیر چندان زیادی بر سرعت عملکرد این مدل مودم‌ها ندارد.  درمقابل، مودم 2ADSL برای افرادی مناسب است که در فاصله بسیار نزدیک به مرکز مخابراتی یا تجهیزات سرویس‌‌دهنده اینترنت قرار دارند. به‌عبارتی، این مودم‌ها  هرچه به مرکز سرویس دهی مانند مخابرات نزدیک‌تر باشند، سرعت بیشتری دارند. 2ADSL به دلیل داشتن سرعت متفاوت در فاصله‌های مختلف از مرکز، نامتقارن نیز نام ‌گذاری شده است. مودم های 2ADSL اختلاف قیمت چندانی با ADSL های معمولی ندارند، با این حال به دلیل جدید بودن 200 تا 500هزارتومان گران‌تر هستند. مودم‌های 2ADSL نیاز بیشتــــــر استفاده‌کنندگان از اینترنت پرسرعت را تامین می‌کنند، به همین دلیل، پرفروش‌تریـــــن مـــــودم‌های بـــــــازار هستند.

 

ADSL 2 +
ADSL 2 + یکی از جدید‌تــریـــــــن تکنولوژی‌های موجود در بازار اصفهان است که تمام ویژگی های 2ADSL و ADSLرا دارد. ADSL 2 پهنای باند بالاتری دارد به طوری که می‌تواند تا پهنای باند ۲۴ مگابیت برثانیه‌ای را پشتیبانی کند. این نسل از مودم‌ها از حداقل دو باند با فرکانس ۲٫4 مگاهرتزی برخوردارند و سرعت آپلود آنها کمتر از یک مگابیت برثانیه است. در مجموع مودم‌های ADSL 2 + سرعت بالایی را به کاربر ارائه می‌دهد، فاصله دور یا نزدیک مرکز سرویس‌دهنده تاثیری در این موضوع ندارد و مجهز به فناوری جدیدتر و سریع‌تری هستند. مودم های   ADSL 2 + قیمت بالاتری در مقایسه با 2ADSL و ADSL دارد.

 

VDSL
نسل جدید مودم‌های رومیزی، VDSLهستند که درحال حاضر پیشرفته‌ترین امکانات در آنها تعبیه شده است. سرعت دانلود اینترنت VDSL نزدیک به ۵ برابر سرعت دانلود ADSL  است و به مرز ۳۰۰ مگابایت بر ثانیه می‌‌رسد. درمودم های VDSL از کابل‌های مسی استفاده می‌شود که مجهز به باندهایی با فرکانس۱۲ کیلوهرتز تا ۳۵ کیلوهرتز هستند. یک مودم VDSL از نزدیک‌‌ترین صندوق توزیع خطوط مشترکین استفاده می‌کنـــــد و دیگر بحـــــث Upstream و Downstream  در این مودم ها وجود ندارد، از این رو تمامی مشترکان یک سرعـــــت اینتـــــرنت را دریافت می‌کنند. VDSL ها گران‌ترین محصولات در بازار مودم های محسوب می‌شوند. بسیاری از کاربران به اشتباه VDSL می خرند، درحالی‌که قبل از خرید باید ببینند، آیا خط آنها توانایی پشتیبانی از این نوع مودم را دارد یا نه؟ برای این کار ابتدا باید با شرکت ارائه‌دهنده اینترنت تماس بگیرند و سپس اقدام به خرید کنند.

 

مودم جیبی
مودم جیبی یا مودم 4G  که به مودم سیم کارت خور نیز معروف اند در گروه مودم های نسل جدید قرارمی گیرند،با این تفاوت که مودم های جیبی از همان ابتدای عرضه با استقبال خوبی روبه رو شدند. تفاوت مودم جیبی با مدل‌های ADSL در محل قرارگیری آنهاست زیرا مودم‌های جیبی در جیب قرار می‌‌گیرند و مودم رومیزی باید روی میز باشد! همچنین مودم‌های جیبی دارای مرکزی سرویس دهی مانند مخابرات نیستند، بلکه یک سیم کارت وظیفه تامین اینترنت آنها را به عهده دارد.در خصوص  انرژی مصرفی نیز باید گفت مودم ‌های جیبی انرژی خود را از طریق باتری تامین می ‌کنند.مودم 4G  قدرت و سرعت کمتری نسبت به ADSL دارند و بعد آنتن دهی آنها چندان زیاد نیست، به دنبال آن کاربران  باید مودم را در نزدیکی خود یا وسیله مورد استفاده قرار دهند. اصلی ترین مزیت مودم های جیبی طراحی ظریف آنهاست و در هرمکانی قابل استفاده اند، برای استفاده نیز لازم است یک کلید فشرده شود تا کاربر از اینترنت استفاده کند. در جدول های زیر ویژگی تعدادی از مودم های موجود در بازار اصفهان معرفی شده است:

url : http://www.isfahanziba.ir/node/98718

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی