ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

اولی کار، آدِما رو چش می ذارن

تاریخ درج : پنجشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۶
شماره روزنامه: 
پرونده ای برای مراسم استقبال در شهر اصفهان

می گویند ما مردم خوش استقبال و بد بدرقه ای هستیم . یعنی اول کار، هر کس می آید کلی عزت و احترام و خواهش و تمنا، اما وقتی دارد می رود انگار نه انگار . به قول یکی از دوستان اولی کار، آدِما رو چش می ذارن ، اما دسی آخِر تف تفیش می کونن !ضمنا این سوژه صرفا پیرو راهنمایی های برادر گرامی و همیشه سوژه یاب صفحه اصفونیا، استاد مصطفی . نون،  را به مقوله استقبال و سبک برخورد اصفهانی ها در این رابطه اختصاص داده ایم .

 

      استقبال از هنرمندان
این عزیزان که معمولا برای برنامه زنده رود به اصفهان می آمدند و اقامت آنها در هتل آسمان بود، مورد استقبال مردم هنر دوست اصفهانی قرار می‌گیرند . البته درجه و نوع استقبال متفاوت است. اگر مرد باشد یه جور ، خانم باشد یک جور دیگر، پیر باشد یک مدل ، جوان باشد باز هم یک مدل دیگر. اما نکته قابل توجه اینکه همانطور که قبلا هم به دفعات گفته ایم، زیبایی در فرهنگ اصفهان ستوده و دارای جایگاه خاصی است؛ به نحوی که آن را نشانه اقبال و لطف الهی به فرد صاحب جمال می دانند . چنانچه معروف است « گربه سری سفره  آدمم بایس قشنگ باشد .»با این وصف ، روزی که مصطفی زمانی بازیگر نقش یوسف پیامبر به اصفهان آمده بود، خیابان های منتهی به هتل آسمان با ترافیک بی سابقه ای مواجه شد. در عوض  و به همین دلیل از  آقای حیاتی، مجری با سابقه اخبار که اخیرا به اصفهان سفر کرده بود استقبال چندانی به عمل نیامد. ظاهرا یکی از کارکنان هتل به ایشان گفته بود: اِز نِزدیک خیلی پوکیدِین ! اما بازم تو تیلیویزیون از دور نشون می دد میشد تحملدون کرد !

 

 

      استقبال از ورزشکاران
مردم ورزش دوست و فعال اصفهان، استقبال شایانی را از ورزشکاران به عمل می آورند.به‌خصوص اگر تیم های اصفهانی مثل سپاهان و ذوب آهن قهرمان شوند غوغایی در پیشواز آنها به راه می افتد. این مسئله در مواقعی که تیم های مدعی تهرانی در مقابل این دو تیم شکست می خورند، شدید تر هم شده و شعار معروف اصفهان عروسیه سر داده می‌شود .ورزشکاران دیگر هم از این قاعده مستثنی نیستند . یک بار در فرودگاه اصفهان ، یکی بانوی سالخورده جلوی حسین رضا زاده را گرفته بود که  « ننه تو که ده من آهِنا را بلند می کونی ، این چمدونی منم وردار ببر تا دمی ماشین ، خیر از عمرد  بیبینی! »

 

 

      استقبال از زائرین
زائران عتبات و حجاج معمولا مورد استقبال خویشان و دوستان قرار می گیرند . مناسک دیدن حاجی عبارت است از دست و روبوسی مفصل با بیان عبارت « قبول باشد ، خوش به سعادتتان ، ما را دعا کردید ؟ ما را صدا زدید ؟ به سلامتی رفتید و برگشتید و غیره.» سپس می نشینند پای نقل حاجی که «جایتان خالی بود ، ایشالا قسمت شما باشد ، چه هتلایی ، چه ماشینایی، چقدر عرب‌ها فلان‌اند و از این دست حرف ها. سپس حاجی سوغاتی خود را به مهمانان می دهد. اگر نور چشمی باشند از پارچه گرفته تا اسباب‌بازی برای بچه ها و انگشتر و غیره . اگر هم معمولی باشد به یک تسبیح اکتفا می شود . خیلی سال پیش از مکه موز و پپسی هم می آوردند که الان خوشبختانه افتاده ایم توی مخزن هر دو تای این اقلام .

 

 

      استقبال از مقامات سیاسی
و اما برسیم به اصل مطلب که همانا استقبال از مقامات سیاسی و مسئولین کشور است . اولا میزان استقبال از مقامات تابع هیچ اصل مشخص و از پیش تعیین شده ای نیست . مثلا یک دفعه از شخصی خیلی استقبال می شود و یک دفعه هم نه. به هر حال من شخصا معتقدم این رفتار تابع ظرایف خاصی است. مثلا در شرایطی که حد زده می‌شد استقبال از آقای روحانی در سفر اول به اصفهان در دوره اول ریاست جمهوری متوسط خواهد بود، جمع کثیری از شهروندان به پیشواز ایشان آمدند. عده ای معتقدند مردم با این عمل قصد داشتند رئیس جمهور محترم را توی رودربایستی بیندازند و هر گونه بهانه ای را از وی سلب کنند . از طرف دیگر شعار های مردم هم همیشه ابداعی و جالب بوده است . یکی از دوستان به عنوان مثال این شعار را ساخته بود : دلاور کلیدی / زاینده رودو دیدی؟ نفهمیدیم عاقبت توانست سر بدهد یا نه .
بخش دیگری از مناسک استقبال نامه هایی است که به رئیس جمهور قبلی داده می شد.در این سفر، مردم از مسائل ریز و درشت گرفته تا درد دل‌ها و پیشنهادات خود را تحویل رئیس جمهور  می‌دادند تا شاید رسیدگی به عمل آید. بعضی از نامه ها با لحن خودمانی و فارغ از تعارفات نامه‌های رسمی تنظیم می شد. به طور مثال به این نامه توجه کنید:

 

 

 حاج آقا محمود سلام
چطورید؟ بنده را خاطر مبارک هست؟ شاهینم حج آقا. بیست سال پیش تشریف آوردید کلوشاد منزل دایی رضا مرحوم کباب خوردید .خب خوبید ؟ بچه ها ها خوبن ؟ خیلی خوشحال شدم شنیدم تشریف آوردید اصفهان . غرض از مزاحمت یه بیست تومان اگر دستور بفرمایید وام قرض الحسنه به من بدهند ممنون می شوم. قصد دارم بزرگه را دوماد کنم . جای دوری نمی رود .دسدا بوسیدم
شاهین دایی رضا

url : http://www.isfahanziba.ir/node/58404

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی