ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

املاک قدیمی بلای جان بودجه شهر

تاریخ درج : چهارشنبه ۵ تیر ۱۳۹۸
با تولد نرم‌افزار مالی، املاک و اموال شهرداری ثبت می‌شود

لیلی زواره ای دبیر سرویس شورا

 

 

پـرونـده‌هـای قدیمی، سوء اسـتـفـاده تعدادی از صاحبان ملک و نبود سامانه جامع املاک به همراه قوانین قدیمی باعث شده است لوایحی عجیب به شورای شهر ارسال شود، لوایحی که در وانفسای وصول سخت بودجه، بخشی از درآمد شهر  را برای پرونده‌های قدیمی تصرف، تملک و آزادسازی پروژه‌هایی مصرف می‌کند که در مواردی، دهه‌ها از عمر آنمی‌گذرد، پـروژه‌هـایی که مباحث مربوط به  آزادسازی‌شان یا به صورت رسمی ثبت نشده یا از پرونده هایشان اثری نیست؛  به همین دلیل پای سودجویی هم درمیان  است. همه این موارد نشان می دهد  سیستم شهرداری‌ها به‌‌ویژه در حوزه املاک به بازسازی، نوسازی و به ‌روزرسانی نیاز دارد.

40سال پیش همین موقع

به گفته رئیس شورای اسلامی شهر، پرونده هایی که امروز با حکم دادگاه به شهرداری و شورای شهر برای دریافت مطالبات ارسال می شود، دهه‌ها از عمرشان می گذرد؛ به گونه‌ای ‌که برای تملک اراضی باغ گل ها، آزاد سازی خیابان های عبدالرزاق، رباط، مشتاق اول و حکیم نظامی نیز در دادگاه پرونده تشکیل شده است.

معین تاکید می‌کند: پرونده‌هایی که امروز در شورای شهر بررسی شده و شهرداری به حکم دادگاه مجبور به پرداخت بهای زمین می‌شود، در دوره‌های قبل تشکیل و سعی شده است با ارائه راهکارهای مناسب از ایجاد چنین مشکلاتی در آینده پیشگیری شود.

شاید آنچه باعث شده تا مدیریت املاک شهرداری، بیشترین رفت و آمد را به کمیسیون تلفیق و جلسه علنی شورای شهر داشته باشد، پرونده های تصرف و تملک اراضی است  که پس از دهه ها از زیر خروارها خاک و غبار سربرآورده و بودجه شهر را نشانه رفته است تا بر هزینه اداره شهر در روزهایی بیفزاید که درآمدش سکه، سکه جمع می شود،پرونده‌هایی که برای حل و فصلش باید ملکی را که چند دهه قبل تصرف شده، به قیمت روز محاسبه و به شاکی پرداخت 

کرد!طبق قانون نحوه خرید و تملک اراضی مصوب سال58شورای انقلاب، اگر ارزش اراضی که در اجرای طرح‌های عمرانی در اختیار سازمان‌ها و ادارات دولتی و وابسته به دولت قرار گرفته،در صورتی‌که اسناد مشخصی مبنی بر پرداخت بهای آن وجود نداشته باشد، ارزش آن باید به نرخ روز محاسبه و پرداخت شود؛ قانونی که پای سوء استفاده را به پرونده های قدیمی شهر باز کرده است.

بلای جان شهر

کار به جایی رسیده که نصر اصفهانی، نایب‌رئیس شورای اسلامی شهر، در جلسه علنی هشتادم شورای شهر  از نبود سامانه جامعی که اموال و املاک شهرداری را ثبت کند، گلایه کرده است.

 او تاکید کرد: هر چند پرونده ها، مربوط به دهه های گذشته است، ولی اگر حقوقی در هر دوره ای  از مردم ضایع شده باشد باید پرداخت شود که در این خصوص اداره حقوقی و شهرداران مناطق وظیفه دارند تا با مالکان تعامل 

کنند. به گفته او، نبود سامانه جامع ثبت اموال شهرداری و قدمت پرونده‌ها باعث شده تا سوءاستفاده‌هایی نیز انجام شود.معین در گفت‌وگو با اصفهان زیبا توضیح می‌دهد که درطول حیات شهرداری‌های سراسر کشور برای پـروژه‌هـای عـمـرانی شهـری، آزادسازی‌هایی انجام شده و برای جبران اموال مردم به ازای ملک آنها معوض یا امتیاز ساخت و تراکم  یا  تغییر کاربری باقی‌مانده ملک و...داده شده است.

 به گفته او این توافق‌ها به صورت صورت‌جلسه ثبت شده یا توافق شفاهی بوده که سوابق آن وجود ندارد.

 رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان می‌گوید: «سال‌های زیادی از ایجاد شهرداری‌ها می‌گذرد و در دوره‌های قبل و بعد از انقلاب بی‌نظمی‌هایی اتفاق افتاده است که به همین دلیل بعضی از پرونده‌ها موجود نیست. تعدادی از پرونده‌هاوجود ندارد و اوراق بعضی از آنها نیز خارج شده و همین امر باعث وقوع خسارت‌هایی برای شهر شده است.»

  رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان 

می گوید:«احکام پرونده هایی که امروز بهای آن پرداخت می شود قبل از شورای پنجم صادر شده است.»

تولد نرم‌افزار مالی

به گفته طهرانی، معاون اقتصادی شهرداری اصفهان، نرم‌افزار جامع مالی، اداری پیش‌بینی شده که تمام املاک، اموال و همه بدهکاری‌ها و بستانکاری‌های شهرداری در آن ثبت می شود.

 او خاطرنشان می‌کند: «دراین نرم افزار که طبق قول سازمان فاوا باید شش‌ماهه دوم امسال به شهرداری تحویل شود، املاک شهرداری تجمیع و کدبندی شده و همه پرداخت‌های شهرداری نیز ردیابی می‌شود.» این سامانه از وقوع مشکلات مشابه در آینده جلوگیری می‌کند؛ ولی برای حل‌وفصل مشکل فعلی، معین از برگزاری جلسات با رئیس کل داگستری اصفهان برای بررسی راهکارهای حل مشکلات این پرونده‌ها خبر می‌دهد که دادگستری استان در این خصوص قول مساعد داده تا بتوان با همکاری مشترک این موضوع را مدیریت کرد.

url : http://www.isfahanziba.ir/node/97404

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی