ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

امانت‌فروشی‌ها قصه می‌شوند!

تاریخ درج : دوشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۸
شماره روزنامه: 
مراجعه مردم به سمساری‌ها کاهش یافته است

سعیده غفاری/خبر ‌نگار

بازار امانت‌فروشی یا سمساری‌ها با رکود بی‌سابقه‌ای روبه‌رو شده‌است، زیرا قدرت خرید مردم کاهش یافته و کمتر کسی به فکر تعویض وسایل خودمی‌افتد؛ خـانـواده‌هـا از وسایل خود نهایت استفاده را می‌کنند و در صورت فرسوده شدن، ناچار به فروش آنها به ضایعاتی‌ها هستند. از طرفی گسترش فروشگاه‌های آنلاین اجناس دست دوم در کسادی بازار سمساران تاثیرگذار است و مردم به جای مراجعه به سمساری‌ها، با گشت‌و‌گذار در فضای مجازی و میان سایت‌‌های خرید و فروش کالاهای دست دوم، انواع و اقسام وسایل را با قیمت‌های متفاوت می‌بینند. از این رو شاید زمان خداحافظی با امانت‌فروشی‌ها رسیده باشد!کساد شدن بازار امـانـت‌فـروشی‌هـا باعث شده سمساری‌ها در شرف تبدیل‌شدن به قصه قرار گیرند و می‌توان در آینده نزدیک به فرزندان بگوییم:«در گذشته فروشگاه‌هایی وجود داشت که از شیر مرغ تا جان آدمیزاد به صورت دست‌‌دوم در آنها پیدا می‌شد و صاحبان آنها اجناس را با قیمتی پایین از مردم می‌خریدند و با قیمتی بالاتر می‌فروختند، ولی عمر آنها پایان یافت!»

وابستگی به قدیمی‌ها با کاهش نقدینگی

قدرت خرید و نقدینگی مردم در شرایط اقتصادی فعلی کاهش یافته است و مردم مانند گذشته توان تعویض وسایل قدیمی را ندارند. تا چند سال قبل مردم هرچند سال یک‌بار و حتی عده‌ای هر سال وسایل خانه خود را به سمساری‌ها می‌فروختند و اثاثیه جدید را جایگزین آنها می‌کردند، ولی اکنون اختلاف‌قیمت بین اثاثیه نو و دست دوم باعث شده تعویض وسایل بسیار هزینه‌بر باشد؛ برای مثال در گـذشـته اگر خانواده‌ها تصمیم می‌گرفتند یخچال خود را تعویض کنند، می‌توانستند با فروش آن به سمساری‌ها و گذاشتن مبلغ کمی‌بر روی پول آن یک یخچال نو بخرند، ولی درحال حاضر یک یخچال معمولی ایرانی 9 میلیون تومان قیمت دارد و اگر خانواده تمایل به فروش مدل کار کرده آن داشته باشد، دست‌کم یک سوم قیمت آن یعنی سه میلیون تومان کم می‌شود. بنابراین خانواده‌ها از وسایل خود نهایت استفاده را می‌کنند و تا زمانی که امکان تعمیر کالا وجود داشته باشد به خرید وسایل نو رو نمی‌آورند. درنتیجه بازار سمسارها کساد شده و تعداد سمساری‌ها در سطح شهر مدام در حال کاهش است. براساس گفته داوود عبدالهی فرد، رئیس اتحادیه سمساران، تعداد زیادی از فعالان در این صنف جوازشان را تغییر کاربری داده‌اند، زیرا بازار خرید و فروش جنس دست دوم  مانند گذشته رونق ندارد، سمساران دچار چالش‌‌ها‌ی زیادی شده‌‌اند و مشکلات زیادی گریبان‌گیر آنها‌ شده است. 

آنلاین‌ها منصف‌ترند!

یکی دیگر از دلایل کسادی بازار سمساری‌ها به نحوه قیمت‌گذاری باز می‌گردد. سمساری‌ها وسایل را با قیمت پایینی از مردم می‌خرند و در موارد زیادی پولی دست فروشنده را نمی‌گیرد. گفته‌های رئیس اتحادیه سمساران حاکی  از این است که درتعیین قیمت‌ها، مصوبه یا قانونی از سوی اتحادیه وجود ندارد. سمساران می‌توانند وسایل کارکرده را بسته به شرایط آن تا 60 درصد ارزان‌تر از قیمت نمونه نوی آن بخرند و سپس هنگام فروش می‌‌توانند بین 20تا 30 درصد بر روی قیمت خریدشان بیفزایند. البته طبق توضیحات رئیس اتحادیه سمساران، منطقه‌ای که اثاثیه در آن خرید و فروش می‌شود در قیمت‌ها بسیار تاثیرگذار است؛ برای مثال در سمساری‌های واقع در مناطق به اصطلاح بالا شهر، کالاها با قیمت پایینی خریداری می‌شوند و هنگام فروش آنها میزان سود بسیار زیاد خواهد بود. در مقابل مردم تا قـبـل از رواج فروشگاه‌هـای دست دوم آنلاین ناچار به فروش وسایل قدیمی با مبالغ ناچیز بودند، ولی اکنون فروشگاه‌هــای مجازی جایگزین سمساری‌هــا شــده است و مردم می‌توانند مستقیم اجناس خود را با قیمت توافقی به خریدار بفروشند و خبری از واسطه‌گری سمسارها نیست. حتی رئیس اتحادیه سمساران نیز چندی پیش به شبکه‌های مجازی مانند دیوار و شیپور اشاره کرد که در کاهش رونق سمساری‌ها تاثیر چشمگیری داشته‌اند. در فروشگاه‌های مجازی مردم می‌توانند به صورت رایگان آگهی فروش وسایل قدیمی‌خود را بگذارند و با درج یک شماره تلفن با خریداران به توافق برسند. همچنین وجود فروشگاه‌های آنلاین موجب شده مردم از قیمت اثاثیه کارکرده اطلاع پیدا کنند و دیگر کسی زیربار فروش وسایل خود با قیمت کمتر به سمساران نمی‌رود.

قدیمی یا دور انداختنی؟!

 

بازار خرید وسایل زیادی در حال حاضر وجود ندارد، به عبارتی بعضی از وسایـل قـدیمـی قـابـل تعویض نیستند، بلکه دور انداختنی هستند، بنابراین اجناس موجود در سمساری‌ها کاهش یافته است و این اتفاق در رکود بازار بی‌تاثیر نیست؛ برای مثال یخچال‌های تولید 10 سال قبل مصرف برق بالایی دارند و باوجود تعرفه‌های برق، کسی حاضر به خرید آنها نیست، مثلا پنکه یا جاروبرقی‌های قدیمی‌نیز به دلیل کارایی پایین در بازار خریداری ندارند. به دنبال این موضوع، این کالاها در شمار ضایعات قرار می‌گیرند و جایی در سمساری‌ها نـدارند. در مجموع شرایط زیادی موجب شده سمساری‌ها رونق گذشته خود را نداشته باشند و شاید زمان خداحافظی با این صنف رسیده است.

 

url : http://www.isfahanziba.ir/node/106034

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی