ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

اصفهان بدون زنده رود، زنده نمی ماند

تاریخ درج : شنبه ۱۳ امرداد ۱۳۹۷
شماره روزنامه: 
اسفندیار امینی : مردم و مسئولان در خشکی زاینده رود مقصرند

زهره قندهاری

 

 

«سقوط اصفهان بدون زنده رود» این صریح ترین جمله ای بود که اسفندیار امینی، دبیراجرایی نظام صنفی کشاورزی استان اصفهان در نشستی خبری‌ که روز پنجشنبه برگزار شد، بیان کرد. حیدر علی عابدی، نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی هم که یکی از مهمانان نشست خبری نظام صنفی کشاورزی استان اصفهان بود غیبت داشت. امینی درباره مسائل مربوط به ساماندهی، حفاظت و بهره برداری از حوزه زاینده رود برای اصحاب رسانه سخن گفت. او در لابه لای سخنانش این موضوع را مطرح کرد که «میزان بارش‌ها نشان می‌دهد که دچار کم آبی نیستیم، اما قانون شکنی دولت در خشکی زاینده رود تاثیر دارد.» موضوعی که شاید برخی از مسئولان با آن موافق نباشند و حرف های ضد و نقیضی هم درباره آن زده شود.

 

 

       خشکی زاینده رود فقط دامنگیر کشاورزان نشده است
امینی بیان کرد: خشکی زاینده رود فقط دامنگیر کشاورزان نشده بلکه تمام افراد جامعه از این رود سهم می برند و حالا با وجود خشکی این رودخانه، دغدغه مردم بیشتر شده است.با وجود این کشاورزان ضرردیدگان اصلی این بحران هستند و این موضوع بر هیچ کس پوشیده نیست. دبیراجرایی نظام صنفی کشاورزی استان اصفهان گفت: البته وقوع برخی مسائل زیست محیطی در خشکی این رود بی تاثیر نیست چراکه هنگامی که سیر طبیعت به هم می خورد ضررهای بسیاری به همراه خواهد داشت. امینی با طرح این سوال که میزان کاهش بارندگی‌ها تاچه اندازه در خشکی رودها موثر است، به خشکسالی های اخیر اشاره کرد و گفت: در حال حاضر به جز کارون هیچ رودخانه دائمی در کشور جریان ندارد و کل کشور با خشکسالی روبه‌رو است و به جز امسال که در حوضه زاینده رود به معنای واقعی شاهد خشکسالی بودیم، در دیگر نقاط خشکسالی نبوده است.او ادامه داد: آمارها نشان می دهد که در سال های 95 و 96، یک هزار و 385میلی متر بارندگی در حوضه زاینده رود به وقوع پیوسته است و آمار سال 94 و 95 نیز از حدود یک هزار و 235 میلی متر بارندگی نشان دارد. هزار و ۶۳۰  میلی متر بارندگی نیز در سال‌های 93 و 94 در اصفهان رخ داده است.دبیر اجرایی نظام صنفی کشاورزی معتقد است که رئیس جمهور و وزرا خودشان را فرا قانونی می دانند و مدیران استان هم تصور می کنند موضوعی برتر از قانون می‌دانند، درحالی که با تغییر بسیاری از قوانین یا آیین نامه‌های دولتی مواجه هستیم و کارمندان هم به ابلاغ مقامات بالا توجه کرده و آن را اجرایی کردند. امینی مردم را هم در موضوع قانون شکنی‌ها دخیل دانست و همه چیز  را به گردن دولت نینداخت.

 

 

       اصفهان در حال فرونشست است
او گفت: اصفهان در حال فرونشست است چون مردم در کناره های رودخانه چاه زده اند و تخلف کرده اند. این موضوع قابل انکار نیست و نمی توان آن را تکذیب کرد. امینی که با مثال‌های مصداقی مسائل را به خوبی تشریح می کرد ادامه داد: آب زیرزمینی مانند کمک‌فنر ماشین، کار لرزه‌گیری را انجام می دهد و حالا رهاآورد نبود آب زیرزمینی فرونشست زمین و وجود موج‌های زیرزمینی را به همراه داشته که به سطح زمین رسیده و لرزش های پی در پی را به دنبال خواهد داشت که گاهی شاهد آن هستیم.امینی اشاره ای هم داشت به باران زایی ابرها که موضوعی حساب شده است و وابسته به فاکتورهای دما، رطوبت، ارتفاع و موانع منطقه است.او از راهکارهایی سخن گفت که در مصوبات دهم، سیزدهم و بیست و چهارم شورای عالی آب در نظر گرفته و تصویب شده است. امینی در ادامه گفت: به جمع بندی‌هایی در خصوص علل خشکی زاینده رود و راه حل هایی برای بحران خشکسالی رسیده‌ایم. دبیر اجرایی نظام صنفی کشاورزی استان درباره پرداخت خسارت کشاورزان شرق اصفهان گفت: اسفندماه سال ۹۶ به کشاورزان دارای دفترچه از یک میلیون و ۴۰۰ تا سه میلیون تومان خسارت پرداخت شد.

 

 

 

       مخالف احداث تونل گلاب هستیم
امینی با بیان اینکه مخالف احداث تونل گلاب است بیان کرد: علت این مخالفت برداشت آب از تونل است. او معتقد است: اصفهان با وجود زاینده رود سقوط نخواهد کرد، اما بدون آن می میرد.  امینی با اشاره به اینکه مجموعه ای از عوامل دست به دست هم دادند تا اصفهان در این وضعیت و شرایط قرار بگیرد، گفت: فرونشست شهر اصفهان موضوعی است که شهرداری در بررسی‌ و تحلیل‌هایی که  انجام داده آن را تایید کرده است.دبیر اجرایی نظام صنفی کشاورزی استان اصفهان با تشریح مراحل مدیریت آب در گذشته گفت: سه هزار و 800 نفر در زمان گذشته آب را مدیریت می کردند و 33 نفر مالی سالار بودند و اینها از بین خودشان میراب انتخاب می کردند این میراب یکی از سه نفر مسئولان استانی بودند که حکمشان را شاه تدوین می‌کرد و هنگامی که مجموع قوانین تدوین شد مدیریت آب از بالادست تا پایین دست به دست مسئولان آغاز شد.او گفت: متولیان سازمان آب در هفته چند جلسه در استانداری دارند، اما شاید به اندازه انگشتان دست برای بازدید از حوضه آب زاینده رود وارد عمل نشده اند.

url : http://www.isfahanziba.ir/node/78663

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی