ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

اصفهان‌نویسان

تاریخ درج : شنبه ۷ دی ۱۳۹۸

سجاد حقیقت قهفرخی/نویسنده

درباره اصفهان زیاد نوشته و گفته‌اند. از بین این نویسندگان پنج نفر از همه شاخص‌ترند: علامه همایی، دکتر هنرفر، مصلح‌الدین مهدوی، استاد مهریار و استاد مظاهری. در این جستار  به معرفی علامه همایی و دکتر هنرفر می‌پردازیم و  هفته دیگـــــر به معرفی سه شخصیت برجسته بعدی. 

علامه جلال الدین همایی

علامه جلال الدین همایی از بزرگ‌ترین نویسندگان، شاعران، ریاضی‌دانان و تاریخ‌نگاران معاصر است. او که در سال 1278 در اصفهان و محله پاقلعه متولد شد، با سپری کردن تحصیلات حوزوی کار در زمینه تحقیق، پژوهش، گردآوری و تالیف تاریخ اصفهان را آغاز کرد. او که در شعر سنا تخلص می‌کرد، برای نگارش کتاب تاریخ اصفهان چهل سال از عمر گهربارش را صرف آن کرد و در انتها عمرش وصال نداد تا چاپ مجلدهای متعدد این کتاب را ببیند. همایی انسانی به غایت سخت‌کوش و در تحقیق و پژوهش خستگی‌ناپذیر بود. شوق دیوانه‌وار او به اصفهان‌پژوهی و عشق و دلسوزی که به ابنیه تاریخی این شهر دارد مثال‌زدنی است. این شوق را در سطر سطر کتابش می‌توان دنبال کرد آنجا که با خشم درباره ظل السلطان و بانو عظمی حاکم و خواهر حاکم اصفهان در عصر قاجاری حرف می‌زند و از خرابی‌هایی می‌گوید که به دستور این حاکم ظالم اتفاق افتاده است یا آنجا که از عوام و بی‌توجهی‌شان به ابنیه شهر می‌نالد و شکایت می‌کند. همایی اینطور که در مقدمه جلد دوم کتاب می‌نویسد در تالیف مجلد قبور اصفهان مجبور به نگارش آن از حفظ می‌شود،  چراکه یک بار دست‌نوشته‌هایش دزدیده می‌شود و بار دیگر در اثر رطوبت از بین می‌روند و وقتی برای سومین بار شروع به نوشتن آن می‌کند بسیاری از قبرستان‌های تاریخی اصفهان به دستور رضاشاه از بین رفته‌اند و دیگر اثری از آنها نیست. یکی از ویژگی‌های حائز اهمیت همایی سعی و جهد او در پیدا کردن بناهای تاریخی و بررسی آنها به صحیح‌ترین و دقیق‌ترین شکل ممکن است. برای مثال آرامگاه صائب توسط او کشف شد یا طول منارهای اصفهان به‌دقت توسط او اندازه‌گیری شد. در نهایت،  از دیگر خدمات مهم او علاوه بر تالیف بسیاری کتب ارزشمند نظیر تاریخ ادبیات ایران یا فنون بلاغت و صناعت ادبی؛ پرورش شاگردانی چون دکتر شفیعی کدکنی یا دکتر محمد معین است که هر کدام افتخاری برای جامعه ادبی کشور هستند. علامه همایی در تکیه لسان الارض در قبرستان تخت فولاد به خاک سپرده شده است.

دکتر لطف الله هنرفر

دکتر لطف الله هنرفر یکی از بزرگ‌ترین اصفهان‌پژوهان این شهر است. او که در اصفهان متولد شد، بعد از گذراندن مدارج علمی در نهایت موفق به دریافت دکترای تاریخ از دانشگاه تهران شد و پایان نامه او کتاب ارزشمند گنجینه آثار تاریخی اصفهان است که در این کتاب به بررسی همه کتیبه‌ها و الواح بناهای تاریخی شهر می‌پردازد و به دقت تک تک این کتیبه‌ها را خوانده و در این پژوهش منتشر می‌کند. او که پایه‌گذار گروه تاریخ دانشگاه اصفهان است، از سال 31 تا 39 ریاست اداره باستان شناسی اصفهان را نیز بر عهده داشت و کارنامه بسیار خوبی از خود به جا گذاشت.یکی از موضوعاتی که در افواه درباره دکتر هنرفر مشهور است، ماجرای استعفای اوست که در سال 39 رخ داد. قضیه این بوده است که به دستور مقامات عالی رتبه قرار بر این بوده که تغییراتی غیر فنی در کاخ چهل ستون برای اقامت ملکه انگلیس انجام شود و چون مقاومت دکتر هنرفر به جایی نمی‌رسد به تهران می‌رود و از سمت اداره باستان شناسی استعفا می‌دهد. اما شاید در کنار مقالات متعدد و چاپ کتاب هایی نظیر «از اصفهان دیدن کنید، راهنمای آثار تاریخی اصفهان به زبان انگلیسی، آشنایی با شهر تاریخی اصفهان و اصفهان شهر تاریخ، مهم‌ترین کار او کتاب گنجینه آثار تاریخی اصفهان باشد. کتابی که برنده جایزه سلطنتی ایران شد و برای نگارش آن زحمت زیاری کشیده شده است. در این کتاب علاوه بر اینکه تک تک کتیبه‌های اصفهان بازخوانی شده، اطلاعات ارزشمند تاریخی نیز درباره ابنیه اصفهان جمع‌آوری شده است. دکتر هنرفر در تکیه هنرمندان قبرستان باغ رضوان اصفهان به خاک سپرده شده است./ ادامه دارد

url : http://www.isfahanziba.ir/node/105026

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی