ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

استیضاح مغلوب

تاریخ درج : پنجشنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۶
شماره روزنامه: 
ربیعی، آخوندی و حجتی هر سه ابقا شدند

استیضاح وزرای دولت روحانی مهم‌ترین سوژه خبری روزنامه ها در هفته گذشته بود. موضوعی که هرچند با آب  و تاب پیگیری می شد، اما در نهایت با رای اعتماد نمایندگان به هر سه وزیر به شکست انجامید. در این میان روزنامه ها واکنش های متفاوتی به این موضوع نشان دادند. از  روزنامه هایی مانند آرمان امروز که با آغوش باز از ادامه کار وزرای دولت استقبال کرده تا روزنامه هایی مانند آفتاب یزد که به انتقاد از مجلس به خاطر این استیضاخ پرداختند. در دیده بان این هفته مروری بر این واکنش ها داریم.

 

روزنامه اعتماد با تیتر «روز ابقا » به استقبال رای اعتماد مجدد مجلس به وزرای راه و رفاه رفت. این روزنامه در گزارش خود در این باره آورد: روز سخت مجلس برای وزرای كار و راه، شبی آرام به‌همراه داشت تا ربیعی و آخوندی سال ٩٧ را به عنوان وزیر دولت دوازدهم تحویل كنند. اما باوجود این نتیجه یكسان برای هر دو استیضاح، لحظات و نحوه برگزاری جلسات استیضاح این دو عضو كابینه حسن روحانی چندان به یكدیگر شبیه نبود و به‌قول فوتبالی‌ها اگر بخواهیم این دو استیضاح را به دو نیمه یک بازی فوتبال تشبیه كنیم، شبیه به آن بازی‌هایی می‌شود كه تشكیل شده‌اند از دو نیمه كاملا متفاوت؛ نیمه اول كه استیضاح ربیعی باشد، سراسر حمله ازسوی دوطرف استیضاح‌كنندگان و وزیر و نمایندگان حامی‌اش و نیمه دوم بازی كسل‌كننده استیضاح‌كنندگان و مخالفان استیضاح، تا آنجا كه هنوز یک ساعت به پایان جلسه مانده، احمد امیرآبادی فراهانی از جمله متقاضیان اصولگرای استیضاح آخوندی، با طرح ادعایی عجیب مبنی بر عقب‌نشینی فراكسیون امید از استیضاح، گفت كه «سر استیضاح را بریدند».

 

 

     دو -هیچ به نفع دولت
روزنامه شرق نیز با تیتر « دو - هیچ به نفع دولت» به «تاریک روشن ادعاهای مخالفان ربیعی» پرداخت و نوشت:  «غلامرضا تاجگردون» هم که گویا پشت این استیضاح‌ها نقش ایفا کرده، به‌عنوان مخالف وزیر پشت تریبون رفت؛ او سعی داشت فضا را احساسی کند؛ او خودش را نماینده 66 کشته‌شده حادثه هوایی تهران-یاسوج معرفی کرد؛ او تاکید داشت که آدم لاریجانی نیست! تاجگردون خطاب به ربیعی گفت: «من امروز آدم لاریجانی نیستم. نروید به امیدی‌ها و به دوستان هم‌حزب من بگویید که اینها مامور لاریجانی هستند. نروید بین پایداری‌ها بگویید من مامور روحانی هستم که شما را بیندازم. من و استیضاح‌کنندگان، نماینده مردم هستیم و تنها وامدار مردم هستیم». او باز هم برای احساسی‌کردن فضا تلاش کرد و البته در لوای آن انتقاد غیرمستقیمی هم از عارف داشت: «من آقای عارف را دوست دارم و شاگرد ایشان هستم. بعد از دو سال صداوسیما میلش کشید و آقایان عارف و پزشکیان را نشان داد و اینها گفتند به نظرمان وقت استیضاح نیست. هفت، هشت، ١٠ روزی است که صداوسیما برای ایشان (ربیعی) و یکی دیگر از وزرا دربست کار می‌کند. آقای عارف، خانواده مظلومان حادثه هواپیما به من زنگ زدند و گفتند عیدمان را خراب کردند تا عیدشان آرام باشد. وقت استیضاح همین حالاست. ما باید عید را با مردم و مظلومان همراه باشیم.» او خطاب به ربیعی گفت: «اگر لکه باج‌خواهی و سوءمدیریت یا فشار از جانب من دیده‌اید، ارائه بدهید. هرچه سوال کردید یا مشورت داده‌ام یا چون می‌دانستم سر کار هستم، حرفی نزده‌ام.»

 

 

     استقبال آرمان امروز از رای فراکسیون امید
روزنامه آرمان امروز در تیتر خود با عنوان «فراکسیون امید دلواپسان را ناامید کرد» از نتیجه جلسه استیضاح ابراز خوشنودی کرد. این روزنامه در گزارش خود می‌آورد: «اصلاح‌طلبان نسبتی با طلب سهمیه از نهادهای مختلف ندارند، اما وظیفه خود می‌دانند هر آنچه در توان دارند در مسیر اعتلای کشور به‌کار گیرند مانند دیروز که به‌صورت هماهنگ تصمیم به عدم رای به استیضاح و برکناری وزرا دادند. در جلسه ظهر سه‌شنبه فراکسیون امید، موضوع استیضاح آقای آخوندی مورد بررسی قرار گرفت و نهایتا جمع‌بندی اعضا این شد که فراکسیون امید با استیضاح آقای آخوندی مخالفت کند. فراکسیون امید در جلسه صبح نیز با استیضاح ربیعی مخالفت کرده بود. سخنگوی فراکسیون مستقلین مجلس هم گفت که این فراکسیون چگونگی رای به استیضاح وزیر راه را به عهده اعضا گذاشته است. هم‌چنین سخنگوی فراکسیون نمایندگان ولایی در توضیح جلسه ظهر این فراکسیون برای بررسی استیضاح وزیر راه گفت: اکثریت نمایندگان این فراکسیون موافق استیضاح آقای آخوندی هستند. ربیعی و آخوندی با تصمیم اصلاح‌طلبان به‌ویژه فراکسیون امید در وزارت خود ابقا شدند. آنها نباید فراموش کنند که استیضاح فرصتی بود تا نقاط قوت و مشکلات خود را بیان کنند و همچنین مخالفان نقاط ضعف وزرا را به آنها گوشزد نمایند. آنچه وزرا باید مدنظر داشته باشند این است در زمانی که حادثه‌ای رخ می‌دهد پاسخگو باشند و بر حسب ضرورت از مردم عذرخواهی کنند تا اصلاح‌طلبان بتوانند از عملکرد آنها دفاع کنند.»

 

 

     پول و وقت مردم را تلف کردید!

در روزهای اخیر بحث هایی درباره هزینه های برگزاری جلسه استیضاح از سوی حامیان دولت مطرح شده بود. روزنامه آفتاب یزد این موضوع را سوژه اصلی تیتر خود قرار داد و نوشت: بعد از روزها حرف و حدیث درباره نیت استیضاح سه وزیر در مجلس دیروز عباس آخوندی و علی ربیعی ماندگار شدند. به نظر می‌رسد مجلس قربانی برخی نمایندگان شده است.این روزنامه در گزارش خود می آورد:« واقعیت این است دیروز وقتی شمارش آرا برای نمایندگان را نظاره‌گر بودیم، نمی دانستیم کدام به صلاح است، رفتن یا ماندن! هر دو وزیر خود می‌دانستند که عملکرد آنها چندان جای حمایت باقی نمی‌گذارد بی دلیل نبود که «عذرخواهی» وزرا دیروز در خانه ملت به راه بود. آخوندی گفت:«به عنوان بالاترین مسئول وزارت راه از مردم عذرخواهی می‌کنم.» او سومین بار است که از استیضاح به بقا می‌رسد. اینکه در بزنگاه تهدید شدن مقام وزارت عذرخواهی آخوندی را شاهد بودیم چندان نمی تواند دلخوش کننده باشد،  اما دست کم مردم امیدوارند عملکرد او در ادامه راه به گونه ای باشد که بار دیگر او را در مجلس برای عذرخواهی نبینند. ربیعی هم دیروز عذرخواهی کرد. البته کارگران از فولاد تا نیشکر منتظر هستند تا کامشان شیرین شود و این عذرخواهی‌ها عملکرد بهتری را در پی داشته باشد.»

 

 

     افتیضاح!
روزنامه های اصولگرای جوان و وطن امروز  با تیتر «افتیضاح!» به انتقاد از نمایندگان مجلس بابت رای اعتماد مجدد به ربیعی و آخوندی پرداختند. جوان در این باره آورد: کاربران شبکه‌های مجازی دیروز پس از آنکه مجلس برای سومین بار، آخوندی وزیر مسکن را استیضاح کرد اما دوباره به او رأی اعتماد داد، مجلس را به توپ انتقاد بستند که آخر این چه بطالتی است که با این همه سرمایه عظیمی که صرف اداره مجلس می‌شود، تکلیف خودتان معلوم نیست؟! در این میان آخوندی که در عبور از استیضاح افتضاح مجلس، هت‌تریک کرد، حتی بیشتر از ربیعی، وزیر کار و رفاه، رأی مثبت آورد تا معلوم شود که در معامله استیضاح، غش شده است وگرنه آن همه رأی برای استیضاح و این همه رأی برای اعتماد! برخی فعالان سیاسی نوشتند که اگر مردم در نیت نمایندگان از استیضاح وزرا و سپس رأی دادن مجدد به آنها، شک کنند که چه معامله‌ای در کار است، نباید سرزنش شوند، این جوی که خود مجلس ایجاد کرده است، مجلسی که هزاران قانون قدیمی کشور را رها کرده است و قانون تازه‌ای نمی‌نویسد اما با وزرا بازی قایم باشک می‌کند.روزنامه وطن امروز نیز به انتقاد از رئیس مجلس پرداخت و نوشت: علی لاریجانی در جریان استیضاح علی ربیعی وزیر کار نبود اما در جریان استیضاح عباس آخوندی خود را رساند و هدایت مجلس را برعهده گرفت. در جریان استیضاح دیروز مشخص شد برای رای اعتماد مجدد به آخوندی لابی سنگینی انجام شده تا جایی که این لابی فضای علیه آخوندی را به فضای رای اعتماد به وی تغییر داد. حتی بسیاری از استیضاح‌کنندگان که اصلاح‌طلب بودند با لابی امضای خود را پس گرفتند تا عملا جلسه استیضاح مضحکه شود. / گروه اطلاع رسانی 

url : http://www.isfahanziba.ir/node/70955

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی