ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

از تسخیر لانه جاسوسی تا فتح خرمشهر

تاریخ درج : سه شنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۸
ماجرای نگهداری گروگان‌های آمریکایی در همدان چه بود؟

سمیه مصورخبرنگار

نامش با آزادسازی خرمشهر گره خورده است، سردار فاتحی که نیروهایش را تا پشت دروازه‌های خونین شهر رساند؛ اما به جشن پیروزی نرسید، جوان دلاور اصفهانی که نقش تاثیرگذارش در عملیات‌ فتح‌المبین و بیت‌المقدس برای همیشه، در تاریخ این سرزمین به یادگار ماند. پیش از شروع جنگ هم فتح خاطره سازی را رقم زده بود؛ جایی که دانشجویان مسلمان پیرو خط امام خود را در چنین روزی به سفارت آمریکا رساندند و لانه ای را به تسخیر درآوردند که سرچشمه بسیاری از فتنه‌های بعد از پیروزی انقلاب به آن می‌رسید؛ تسخیری که  امام‌خمینی(ره) از آن با عنوان «انقلابی بزرگ‌تر از انقلاب اول» نام برد. آنچه در زیر می‌آید، روایت‌های مختلفی است که به حضور فعال سردار شهید محمود شهبازی در تسخیر لانه جاسوسی اشاره می‌کند؛جانشین تیپ27 محمد رسول الله (ص) که در روز دوم خردادماه 1361 و در آستانه فتح خرمشهر در سن 24 سالگی و بر اثر اصابت خمپاره ردای سرخ شهادت بر تن کرد.

روایت اول 

خانه دانــشــجــویی ســرد و نــمــور و کوچکشان که تا دیروز پایگاه مبارزات دانشجویان دانشگاه علم و صنعت علیه رژیم شاه بود، حالا تبدیل شده بود به کانون آمد و شد دانشجویان موسوم به پیرو خط امام. با پدر راهی تهران شده بودیم تا خبر سلامتی‌اش را برای مادر بیاوریم. خبر بیاوریم که دیگر کلاسورش را پر می‌کند از جزوه و معادله و نامعادله، از آرامش و بی تلاطمی‌و جــوانی؛ اما این خبــر‌ها نبــود. پدر از خستگی راه، پتو را روی صورتش کشیده بود و خبر نداشت این نصف‌شبی آنها در اتاق کناری دور هم جمع شده‌اند که به قول خودشان طرح چگونگی تصرف لانه جاسوسی آمریکا را بکشند. یکی که اسمش رجب بیگی بود، گفت: «سر هر فتنه‌ای را بعد از انقلاب می‌گیری آن سرش به این سفارت می‌رسد، به این لانه جاسوسی.» دیگری که اسمش را نمی‌دانستم، گفت: «آمریکا بــا ایــن انــقــلاب، بزرگ‌ترین متحد نظامی‌اش یعنی شاه را در خاورمیانه از دست داده، بزرگ‌ترین پایگاه نفتی را که چپاول می‌کرده طبیعی است که با تمام قوا قد راست کرده برای شکستن قــامــت انقلاب.» مــحـــمــود گفت: «کار را باید یکسره کرد. با  کمک شما، پشت‌کنندگان به حق را درهم می‌کوبیم.» همه صلوات فرستادند. (بـــه نــقــل از بـــرادر شهــیــد در کــتاب بی‌نشان) 

روایت دوم

ســرلــشــکر پاسدار شهید «حاج‌ حسین همدانی»، قافله سالار شهدای مدافع حرم و  از دوستان نزدیک سردار «شهید محمود شهبازی» در کتاب «مهتاب خین» به روایتی از حضور او در تسخیر لانه جاسوسی اشاره کرده است: «شهید بروجردی در جلسه معارفه شهید شهبازی به عنوان فرمانده سپاه همدان برای معرفی این فرمانده ناشناس گفت: برادرمان محمود شهبازی دستجردی از مبارزین مذهبی فعال جنبش دانشجویی در قبل از انقلاب بود؛ ضمن اینکه ایشان شاگرد شاخص کلاس‌های معارف اسلامی‌استاد علی‌اکبر پــرورش هســتند. ایــن بــرادر عــزیــز ما، دانشجوی مهندسی صنایع در دانشگاه علم و صنعت تهران است. روز دوازدهم بهمن 57 در کمیته مردمی‌استقبال از رهبر انقلاب، آقای شهبازی مسئولیت برنامه‌ریزی تامین امنیت حضرت امام در بهشت زهرا را بر عهده داشت؛ ضمن آنکه از عــنــاصــر برجسته دانشجویان مسلمان پیرو خط امام در جریان تسخیر لانه جاسوسی آمریکا هم بود. بعد آقای بروجردی گفت: در این رابطه نکته ای را خدمت شما عزیزان مطرح می‌کنم که تقاضا دارم عجالتا آن را در جای دیگری عنوان نکنید. مطلبی که می‌گویم صرفا با هدف آشنایی بهتر شما با این برادر عزیز است. بعد از شکست تهاجم نظامی‌عناصر نیروی دلتای ارتش آمریکا در صحرای طبس، وقتی قرار شد جاسوسان آمریکایی را درسطح استان‌های کشور تقسیم و نــگهداری کــنند، بــرادرمــان شــهــبازی تعدادی از این جاسوس‌ها را آورد و آنها را در همین شهر همدان مخفی کرد و مسئولیت حفاظت از آنها را هم به یکی از بچه‌های سپاه همدان سپرد.» 

روایت سوم

گل عــلــی بــابایی در کتاب فاتح ققنوس بــه نــقــل از شــهــیــد جاویدالاثر احمد مــتــوسلــیان مــی‌گوید: «محسن (شهید وزوایی) و محمود پاییز 58 با هم رفتند لانه جاسوسی آمریکا را گرفتند و آن سیلی محکم را به گوش شیطان بزرگ زدند؛ حالا هم اگر این برادر عزیز من فرماندهی دو محور عملیاتی تیپ محمدرسول‌الله(ص) را برعهده بگیرند، قلبم گواهی می‌دهد در این عملیات (فتح‌المبین) چنان سیلی محکمی‌به گوش صدام می‌زنند که صدای آن، دیوارهای کاخ سفید را هم می‌لرزاند.» 

روایت چهارم

ســردار مــحــمــدعــلــی (عزیز) جعفری، فرمانده کل سابق سپاه پاسداران نیز در کتاب کالک‌های خاکی در بیان روایت تسخیر لانه جاسوسی به حضور فــعــال شــهــید شهــبــازی اشاره کرده است: «صبح روز 13 آبان ماه، درحالی‌که نـم‌نم باران خیابان‌های پایتخت را خیس کرده بود، سیل جمعیت مردم در خیابان طالقانی به راه افتاد. گروه‌های مختلف دانشجویی هم از چندین دانشگاه تهران بین جمعیت در حرکت بودند و دست آخر در محلی نزدیک سفارت به هم ملحق شدند. بعد، براساس هماهنگی‌های به عمل آمده، همگی به سمت گیت اصلی سفارت آمریکا، در تقاطع خیابان مبارزان(شهیدمفتح) - آیت الله طالقانی سرازیر شدیم. به محض اینکه در مقابل ورودی اصلی سفارت قرارگرفتیم، نفرات پیشتاز تعیین شده سریع از دیوار سفارت بالا کشیدند و به داخل آن نفوذ کردند. عمده دانشجویان پیشرو از دانشکده‌های فنی و پزشکی بودند. شخصیت برجسته آن جمع، شهید بزرگوارمان محسن وزوایی بود. شهید محمود شهبازی، حبیب‌الله بیــطــرف، مــحســن میردامادی، سید عزت‌الله  ضرغامی و  عباس عبدی از دیگر نفرات شاخص در جمع دانشجویان حاضر در لانه جاسوسی بودند.»

 

url : http://www.isfahanziba.ir/node/102993

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی