ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

از بلندی های بادگیر تا سرگذشت هاکلبری‌فین

تاریخ درج : شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۷
شماره روزنامه: 

روزنامه مشهور گاردین در فهرستی منتخبی از رمان‌های برگزیده جهان را معرفی کرده است. برگزیده پنج رمان از این فهرست را با هم می‌خوانیم.  

 

 

دن کیشوت، سروانتس، ترجمه محمد قاضی آلونسو کیشانو پنجاه‌ساله و نه چندان ثروتمند، لاغر انــــدام و با صورت استخـــــوانی، به همــــــراه خواهرزاده‌اش، آنتونیا و خدمتکار بداخلاقش در روستای اسپانیایی لامانشا زندگی می‌کند. کیشانو در اغلب کارهایش مردی عملگراست. او نسبت به هم‌رده‌هایش در جامعه، کشیش روستا و طبقه خدمتکاران مهربان است. کیشانو برای طبقه حاکم احترام ویژه‌ای قائل است و آنها را بدون چون و چرا از خود بالاتر می‌داند. او نه میلی به ثروت و مقام دارد و نه فقر آبرومندانه‌اش مایه کج‌خلقی‌اش می‌شود.باارزش‌ترین دارایی کیشانو که کتاب‌خوان و اهل تفکر است، کتاب‌هایش هستند. او تحت تاثیر کتاب‌هایش، ابتدا به آیین‌ها، ماجراها و قصه‌های شوالیه‌گری علاقه‌مند می‌شود و سپس به تدریج شیفته شوالیه‌های ماجراجویی می‌شود که دنبال ماموریتی شرافتمندانه و آرمانی هستند. اشتهای کیشانو به داستان‌های شوالیه‌گری تشدید می‌شود و برای خرید کتاب‌های بیشتر زمین‌هایش را می‌فروشد. کتاب‌ها پشت سر هم قطار می‌شوند و او بیشتر از قبل خودش را غرق مطالعه می‌کند. به گفته سروانتس بر اثر مطالعه زیاد و خواب کم، مغز دن‌کیشوت آب می‌رود و هوش و حواسش را از دست می‌دهد. رویای کیشانو این است که شوالیه‌ای ماجراجو شود و سوار بر اسب و زره بر تن در دنیا ماجراجویی کند. با این هدف که تمام اشتباهات عالم را درست کند.

 

   برادران کارامازوف،  فئودور داستایفسکی، ترجمه  احد علیقلیان داستان کتاب ماجرای خانواده‌ای عجیب و شرح نحوه ارتباطی است که بین فئودور کارامازوف، پیرمرد بداخلاق و متمول با سه پسرش به نام‌های میتیا، ایوان و آلیوشا و پسر  دیگرش به نام اسمردیاکوف وجود دارد. برادران کارامازوف رمانی فلسفی است که به طور عمیقی در حوزه  الهیات و وجود خدا، اختیار و اخلاقیات می‌پردازد. از زمان انتشار این رمان توسط بسیاری از اندیشمندان و دانشمندان همانند آلبرت اینشتین، زیگموند فروید، مارتین هایدگر، کورت ونگات، لودویگ ویتگنشتاین و پاپ بندیکت شانزدهم مورد تحسین قرار گرفته‌است.

 

     مادام بواری، گوستاو فلوبر،  ترجمه مهدی سحابی
داستان با واردشدن شارل بووآری در جایگاه شاگرد تازه ای به یک دبیرستان شهرستانی آغاز می‌شود و سپس خواننده مسیر زندگی حقیر این پسربچه را دنبــــال می‌کنـــــد که درجایگاه  طبیب بهداری به کار می‌پردازد و با بیوه زنی که مادرش برای او می‌گیرد عروسی می‌کند. زن از او بزرگ‌تر است،‌ او را هم دوست دارد، ولی در مورد او مستبدانه عمل می‌کند.این کتاب‌ بی‌شک مشهورترین و مقبول‌ترین اثر فلوبر است. به گفته امیل زولا که از سران جنبش واقع گرایی و از نویسندگان بزرگ قرن نوزدهم ادبیات غرب است، همه کتاب‌هایی که ما می نویسیم و به نظرمان واقعی می آیند، در مقایسه با اثر فلوبر کارهایی سطحی و احساساتی اند و به درد تماشاخانه می خورند. نظراتی از این قبیل در باره نقش و اهمیت فلوبر و دو اثر عمده او مادام بووآری و «تربیت احساسات» بسیار بیان شده و کم نیستند نویسندگان و منتقدانی که فلوبر را آغازگر رمان مدرن و این دو اثر را سنگ زیربنای شیوه داستانسرایی امروزی می دانند.

 

  بلندی های بادگیر،امیلی برونته، ترجمه رضا رضایی
راوی رمان بلندی های بادگیر، زنی ست که ماجراهای عجیب و شورانگیزی از عشق در دو خانواده را شرح می‌دهد. داستان اصلی کتاب، همانطور که از نام آن نیز می‌توان دریافت، داستان عشق‌ و دلدادگی اعضا و خدمتکاران دوخانواده ارنشا و لینتون  و همچنین کینه و عناد میان آنهاست. عشق نا فرجام هیتکلیف به کارترین ارنشا و در پی آن رشد حس انتقام جویی نسبت به خانواده ارنشا در هیت کلیف اصلی‌ترین منشأ حوادث داستان است. و الن در جایگاه کسی که از هنگام خردسالی تا به حال در این دو خانواده خدمتکار بوده، وقایع را با جزئیات و حساسیت هرچه تمام‌تر نقل می‌کند. داستان زیبای رمان بلندی‌های بادگیر و نثر شاعرانه آن برای مخاطبان بسیار جذاب است.

 

 

   سرگذشت هاکلبری فین،مارک تواین، ترجمه  نجف دریابندری مارک تواین، با داستان های پرماجرای خود مانند «تام سایر» و «هاکلبری فین» به نویسنده ای جهانی بدل شد و در سراسر جهان خوانندگان فراوانی یافت.«ارنست همینگوی» در اثر خود به نام «تپه های سبز آفریقا» می نویسد: «تمام ادبیات نوین آمریکا از یک کتاب سرچشمه می گیرد و آن «هاکلبری فین» اثر مارک تواین است و بهترین کتابی است که در دست داریم.»ماجراهای هاکلبری فین داستان نوجوانی است که پدرش بعد از چند سال گم می شود بعد او با تام سایر دوست می‌شود .او را به دست فردی به نام بیوه می سپارند. او همراه با خواهرش دوشیزه واتسون زندگی می‌کند که او یک برده سیاه به اسم جیم دارد. هاکلبری فین و جیم تلاش می کنند راهی برای رسیدن جیم به آزادی پیدا کنند. آنها درگیر ماجراهای زیادی می‌شوند و با افراد جالبی مواجه می شوند....

منبع: محمدرضا حائری/ سایت برترین‌ها

url : http://www.isfahanziba.ir/node/88406

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی