ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

اخبار

تاریخ درج : پنجشنبه ۱ اسفند ۱۳۹۸
شماره روزنامه: 

تبدیل دانشگاه به کارخانه نوآوری

 رئیس دانشگاه اصفهان اظهار کرد: با پیاده‌سازی دانشگاه نسل چهارم و همکاری آن با جامعه، محیط دانشگاه را به کارخانه نوآوری تبدیل خواهیم کرد.

دکتر هوشنگ طالبی، تصریح کرد: تفاوتی که دانشگاه اصفهان با دیگر دانشگاه‌ها مانند دانشگاه شریف دارد این است که این ناحیه نوآوری در گران‌قیمت‌ترین نقطه شهر قرار دارد و همین امر وجه مشترک ما با شهر است که به سبب آن نمی‌توانیم مانند دانشگاه شریف طرح همراهی بخش خصوصی در اطراف دانشگاه را پیاده‌سازی کنیم؛ همچنین مانند دانشگاه تهران ازلحاظ مالی نمی‌توانیم تمام واحدهای مجاور را برای کمک به این ناحیه خریداری کنیم.

 طالبی گفت: در ۱۵ سال گذشته، ساختمان‌های جدید رو به جنوب دانشگاه رفته است و در آینده در این ناحیه دیگر دانشکده نخواهیم داشت.

او در خصوص مزایای مکانی این ناحیه فناوری در دانشگاه اصفهان، یادآور شد: دانشگاه اصفهان در مجاورت منطقه ارتش قرار دارد که طبق مصوبات قرار بر آن است که ارتش از این محل منتقل شود و امیدواریم که منطقه ارتش به‌جای تبدیل به محل تجاری به کمک دانشگاه و ناحیه فناوری و نوآوری اضافه شود.

 

رئیس دانشگاه اصفهان تاکید کرد: ناحیه نوآوری و فناوری قرار نیست به بخش خصوصی واگذار شود؛ بلکه می‌خواهیم نسل چهارم دانشگاه یعنی اثرگذاری دانشگاه و جامعه و همکاری دانشگاه با جامعه برای ساختن آینده بهتر آینده‌سازان جامعه را پیاده و محیط دانشگاه را به کارخانه نوآوری تبدیل کنیم./ ایسنا

 

همکاری استارتاپ‌های ایرانی در جام‌جهانی ۲۰۲۲

سازمان فناوری اطلاعات ایران، فراخوان امکان همکاری استارتاپ‌ها و کسب‌وکارهای ایرانی در برگزاری جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ قطر را تمدید کرد.

به گزارش اصفهان زیبا، سازمان فناوری اطلاعات ایران اعلام کرد که به دنبال رایزنی‌های به‌عمل‌آمده، به اطلاع کسب‌وکارهای فعال در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات می‌رساند که این سازمان درصدد فراهم آوردن امکان همکاری استارتاپ‌ها و کسب‌وکارهای ایرانی در برگزاری جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ قطر است.

 

از تمامی‌کسب‌وکارهای فعال در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات که مایل به هرگونه همکاری در برگزاری جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ در کشور قطر هستند، دعوت‌شده است تا تاریخ ۱۰ اسفند ۱۳۹۸ با ارسال نامه رسمی‌به سازمان فناوری اطلاعات ایران به همراه معرفی کسب‌وکار خود (حداکثر دو صفحه و به زبان انگلیسی برای ارسال به‌طرف قطری) آمادگی خود را اعلام کنند. این سازمان پیش‌تر در فراخوان دی‌ماه خود، نیمه اول بهمن‌ماه را آخرین‌مهلت برای کسب‌وکارهای ایرانی اعلام کرده بود که با این حساب، استارتاپ‌ها و دیگر کسب‌وکارهای ایرانی، فرصت بیشتری برای سنجش بازارهای هدف و بررسی برآوردهای مالی‌شان در اختیاردارند و می‌توانند با استفاده از این زمان، به بررسی بیشتر فرصت برگزاری یکی از بزرگ‌ترین رویدادهای پیش رو در منطقه و جهان بپردازند. کسب‌وکارهای متقاضی همکاری، با هزینه خود همراه با هیئت همراه رئیس سازمان فناوری اطلاعات در آینده نزدیک به کشور قطر، سفرکرده و به‌طرف قطری معرفی می‌شوند و انتخاب برای مشارکت در برگزاری جام جهانی ۲۰۲۲ و شرایط همکاری، با طرف قطری خواهد بود.

 

افتتاح‌هاب «تفکر طراحی» در اصفهان

سورنا ستاری، معاون علمی‌و فناوری رئیس جمهوری، «هاب طراحی» را در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان افتتاح کرد. توسعه کسب‌و‌کارهای حوزه پزشکی و رفع مشکلات بیماران با کمک طراحی، ساخت و تجاری‌سازی ایده‌ها و ابزارهای نوآورانه و فناورانه به ویژه در حوزه پزشکی و سلامت اهداف راه اندازی این مجموعه است.

تمامی‌بخش‌های اساسی و مهم کسب و کارهای نوآورانه مبتنی بر تفکر طراحی در این مجموعه وجود دارد و به همین دلیل‌هاب طراحی نام گرفته است.

تفکر طراحی (Design Thinking) که کاربردهای فراوان خود را در توسعه ایده‌ها و طرح‌های فناورانه نمایان کرده، کار خود را نخست با درک مسئله آغاز می‌کند. پس از این مرحله نوبت به بیان مشکل و مسئله بیمار می‌رسد. مرحله بعد، درک و شناخت از مسئله و ایده پردازی است که  در نهایت، به طراحی و ساخت مدل مفهومی‌منجرمی‌شود.

گفتنی است،‌هاب «تفکر طراحی»، مجموعه‌ای است که تمامی‌مراحل تفکر طراحی را در بر می‌گیرد.مرحله ایده پردازی آن در باشگاه پژوهشگران و مرحله طراحی مدل مفهومی‌در مرکز نوآوری صورت می‌گیرد.

«ریبوزوم»، آزمایشگاه ساخت طرح‌های مفهومی‌بخشی بود که توسط معاون علمی‌و فناوری رئیس جمهوری بازدید شد و شامل زیرساخت‌‌های مختلف برای طراحی مدل مفهومی‌است.هاب طراحی دانشگاه اصفهان از ظرفیت پذیرش روزانه 200 نفر برخوردار است و می‌تواند طرح‌های نوآورانه را از مرحله مسئله تا تجاری‌سازی پشتیبانی کند.

 

بنیاد ملی نخبگان

url : http://www.isfahanziba.ir/node/107181

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی