ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

اخبار + کارآفرینی

تاریخ درج : پنجشنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۷
شماره روزنامه: 

ارتقای شرکت‌های دانش‌بنیان با فعالیت در بورس
علیرضا دلیری در نشست تبیین و بررسی مشکلات صندوق‌های جسورانه، سال ۹۷ را سال سرمایه‌گذاری از طریق بستر بازار سرمایه خواند و گفت: در تلاشیم که جامعه سرمایه‌داری کشور را ترغیب به بازار سرمایه کنیم و در این مسیر با سرعت بیشتری حرکت کنیم.معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی با اشاره به چگونگی فعالیت صندوق‌های جسورانه گفت: شرکت‌های دانش‌بنیان، صندوق‌های جسورانه می‌توانند در شرکت‌های خدمات فناوری و شرکت‌های خدمات تجاری‌سازی ورود پیدا کنند و تقاضای دانش‌بنیان شدن را بدهند و در صورت استفاده از بستر فراهم‌شده دانش‌بنیان از حمایت‌های معاونت بهره‌مند می‌شوند.وی گفت: هدف این است که از طریق فعالیت این صندوق‌ها بستری برای سرمایه‌گذاری در شرکت‌های دانش‌بنیان از طریق بورس ایجاد شود؛ چراکه با فعالیت شرکت‌ها در بورس شرایط برای ارتقای معقول و منطقی آنها فراهم خواهد شد.دلیری درباره وضعیت فعلی و میزان سرمایه صندوق‌های جسورانه گفت: با پیگیری‌های جدی در چند سال اخیر برای تحقق اجزای زیست‌بوم کارآفرینی و نوآوری، ایجاد و پذیره‌نویسی صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه با همکاری سازمان بورس و اوراق بهادار عملیاتی شد که تا کنون ۱۵ صندوق مجوز دریافت کردند و صندوق هم پذیره‌نویسی کرده‌اند که این روند قطعا نشان‌دهنده اقبال سرمایه‌گذاران و صاحبان سرمایه برای حضور در حوزه سرمایه‌گذاری خطرپذیر است.وی با تاکید بر ایجاد سرعت در فرایند ثبت صندوق‌های جسورانه گفت: پیشرفت کار نیازمند سرعت بیشتری از باب راه‌اندازی صندوق‌های جسورانه است، لذا نیازمند تعریف مسیر جدیدی در مسیر فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان هستیم تا با بررسی حل مشکلات شرکت‌های دانش‌بنیان فرایند ثبت صندوق‌های جسورانه سرعت گیرد.

 

 

 

افزایش شانس موفقیت کارآفرینی در سنین بالای چهل‌ سالگی
داده‌های تحقیقات دانشگاه نورث وسترن و MIT نشان می‌دهد که برخلاف تصور عمومی جامعه، کارآفرینان جوان بهترین پتانسیل‌های بازگشت سرمایه نیستند.تصوری که اغلب مردم از یک بنیان‌گذار استارتاپ دارند، مخصوصا بنیان‌گذاری که در یکی از مراکز بزرگ کارآفرینی (مثل سیلیکون ولی یا هر هاب استارتاپی) کار می‌کند، جوانی بیست‌وچندساله است که یک طرح کسب‌وکار در دست دارد و میلیون‌ها دلار سرمایه‌ خطرپذیر جذب کرده است. فهرست یونیکورن‌ها و شرکت‌هایی که رشد بسیار سریعی داشته‌اند و توسط جوانان تاسیس‌شده‌اند، گاهی باعث می‌شود فکر کنیم رابطه‌ مستقیمی بین جوان بودن و موفقیت در کارآفرینی وجود دارد. اما مطالعه‌ اخیر محققان دانشگاه‌های نورث وسترن ، MIT و اداره‌ آمار آمریکا این ایده را رد می‌کند. این محققان پس از تجزیه‌وتحلیل یک مجموعه‌ گسترده از داده‌های مرتبط دریافتند که برخلاف باور عمومی، بهترین کارآفرینان عموما میان‌سال هستند. طبق این تحقیقات، متوسط سن بنیان‌گذاران شرکت‌های با رشد بالای حوزه‌ فناوری، در زمان تاسیس شرکت، 45 سال است. به‌علاوه کارآفرینانی که در محدوده‌ سنی 50 قرار دارند، دو برابر بیشتر از کارآفرینان 30 ساله به موفقیت می‌رسند. نشریه‌ دانشکده‌ مدیریت کلاگدر یکی از مقالات خود می‌نویسد: این نتایج به‌وضوح نشان می‌دهد که بنیان‌گذاران میان‌سال، در راه‌اندازی و اداره‌ شرکت‌هایی که از رشدی بالا برخوردارند، تواناترند. در مرحله‌ بعد محققان احتمال موفقیت بنیان‌گذاران شرکت را بررسی کردند. سوال مهم اینکه چند درصد احتمال دارد که بنیان‌گذاران گروه‌های سنی مختلف، شرکتی را راه‌اندازی کنند که بعدها در گروه «یک درصد شرکت‌های برتر» قرار بگیرد. کلاگ اینسایت می‌نویسد: داده‌های ما نشان می‌دادند احتمال اینکه یک بنیان‌گذار 50 ساله، یک شرکت بزرگ را راه‌اندازی کند 1.8 برابر بیشتر از یک بنیان‌گذار 30 ساله است. در این میان بنیان‌گذاران 20 ساله، نسبت به سایرین از شانس موفقیت کمتری برخوردارند.

 

 

جذب بیش از ۵۰ درصد مهارت آموختگان به بازار کار
 معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: ۴۰ تا ۵۰ درصد افرادی که با هدف اشتغال در دوره‌های مهارتی سازمان آموزش‌های فنی و حرفه‌ای کشور شرکت می‌کنند، جذب بازار کار می‌شوند.به گزارش ایسنا، سلیمان پاک سرشت، از برگزاری نخستین جلسه شورای عالی آموزش فنی و حرفه‌ای و مهارت‌آموزی خبر داد که سال گذشته با مصوبه مجلس شورای اسلامی تشکیل شد.وی با اشاره به آغاز هفته ملی مهارت از ۳۱ تیرماه جاری در خصوص برنامه های سازمان آموزش فنی وحرفه‌ای گفت: روز ملی ترویج آموزش های فنی و حرفه ای و کارآفرینی از ۳۱ تیرماه آغاز و تا ششم مرداد ماه ادامه دارد.  این هفته فرصتی برای طرح موضوعات مربوط به مهارت‌آموزی و شناسایی کاستی‌های مهارتی در کشور است و از مهارت‌آموختگان کارآفرین سازمان و برگزارکنندگان مسابقه مهارتی تقدیر به عمل خواهد آمد.رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای ادامه داد: این هفته برنامه سپردن  فعالیت‌های آموزشی به شرکای اجتماعی یعنی کانون عالی کارفرمایی و اتاق بازرگانی را کلید خواهیم زد و با شرکای دولتی و اجتماعی، هماهنگی‌هایی در جلسات مهارت‌آموزی گروه‌های آسیب‌پذیر و توانمندسازی این اقشار آغاز خواهیم کرد.

url : http://www.isfahanziba.ir/node/77175

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی