ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

اخبار + صنعت

تاریخ درج : شنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۷
شماره روزنامه: 

همه آدامس‌های  خارجی بازار قاچاق است
تمامی آدامس‌های خارجی که به فراوانی در ویترین مغازه‌های سطح شهر عرض اندام می‌کنند، قاچاق هستند و فقط یک مورد که میزان واردات آن هم محدود است، مجوز رسمی برای واردات دارد.به گزارش ایسنا، قیمت آدامس‌های خارجی که همه آنها به صورت قاچاق به کشور وارد می‌شود تا ۵۰ درصد افزایش یافته و نظارتی از سوی مسئولان در برخورد با عرضه و فروش آنها صورت نمی‌گیرد.با توجه به شرایط پیش آمده در بازار محصولات غذایی خارجی که شاهد افزایش قیمت هستیم، محصولاتی همچون شکلات، کاکوئو و آدامس‌های وارداتی بازار آشفته‌تری دارند که نظارتی بر توزیع و عرضه آنها وجود ندارد، مسئولان ذیربط هم وظیفه را از خود سلب کرده و توپ را به زمین مشتریان می‌اندازند و می‌گویند« کالای قاچاق نخرید!» حال مصرف‌کنندگان چگونه کالای قاچاق را تشخیص دهند، خود جای سوال است.در مورد آدامس‌های قاچاق شرایط به گونه‌ای است که در مورد برخی برندها شاهد افزایش ۵۰ درصدی قیمت هستیم؛ به طور مثال بسته آدامس با برند « فایو» که تا پیش از این ۸۰۰۰ تومان فروخته می‌شد اکنون به ۱۲ هزار تومان رسیده است. در عین حال این محصولات وارداتی قاچاق که به راحتی در واحدهای فروش، عرضه می‌شوند نه برچسب قیمتی دارند و نه نظارتی جهت جلوگیری از فروش و بازار این حوزه به حال خود رها شده است. درباره بازار این محصول پر مصرف که با مشکل بهداشتی و قیمت مواجه است، رئیس انجمن صنفی صنایع بیسکویت، شیرینی و شکلات می گوید: فقط یک مورد آدامس خارجی با برند «تریدنت» که میزان واردات آن محدود است، به صورت رسمی وارد می‌شود و سایر آدامس‌های وارداتی قاچاق به شمار می‌رود. به گفته جمشید مغازه‌ای آدامس‌های تولید داخل افزایش قیمتی نداشته‌اند و افزایش قیمت آدامس صرفا مربوط به آدامس‌های خارجی است که به صورت قاچاق به کشور وارد  می‌شوند.رئیس انجمن صنفی صنایع بیسکویت، شیرینی و شکلات در پاسخ به اینکه آیا  آدامس‌های وارداتی قاچاق معمولا از کف بازار ترکیه و امارات متحده عربی از طریق مسافری یا از مبادی غیررسمی به کشور وارد می‌شود، می گوید: به جز یک مورد آدامس که برند آن هم مشخص است و به تعداد محدود مجوز واردات دارد، همه آدامس‌های وارداتی به کشور قاچاق هستند که باید با عرضه و فروش آنها مقابله شود.

 

 

خطر  ورشکستگی در کمین صنعت کاشی و سرامیک
کاشی و سرامیک کشور در شمار صنایع بومی کشور محسوب می شود و به ادعای مسئولان بیشترین خودکفایی صنعتی را در این بخش شاهدیم. این صنعت این روزها حال و روز خوبی ندارد و به گفته «محمد روشنفکر»، رئیس انجمن صنفی کاشی و سرامیک کشور، چنانچه حمایت‌ها از این صنعت کاهش یابد، مشکلات آن افزایش خواهد داشت. در این باره، «محمد ابراهیم یزدی»، مدیرعامل یک کارخانه تولیدکننده کاشی به ایرنا گفت: 178 کارخانه کاشی و سرامیک کشور، اکنون به 117 شرکت کاهش یافته است، زیرا تولید به کاری سخت و پیچیده تبدیل شده و هر روز شاهد بسته‌شدن یکی از شرکت ها هستیم. یزدی افزود: حتی 117 شرکت باقی مانده نیز با ظرفیت پایین کار می کنند و قادر به استفاده از همه توان تولیدی خود نیستند. وی خاطرنشان کرد: با وجود دارا بودن رتبه دوم متراژ تولید و رتبه چهارم از نظر کیفیت، همچنین بهره گیری از بهترین ماشین آلات ایتالیایی و اسپانیایی، حیف است که تولید این محصولات حال و روز خوشی را تجربه نمی کند.

 

 

    صنعت کاشی و سرامیک و خطر تحریم ها
یکی دیگر از تولیدکنندگان اظهار داشت: همین یک ماه پیش بود که یکی از کارخانه های کشور، به دلیل ناتوانی در واردات رنگ مورد نیاز، تعطیل شد. وی که خواست نامش ذکر نشود، بیان داشت: حدود 40 درصد مواد اولیه مورد نیاز این صنعت شامل رنگ، لعاب و زیرکونیوم (فلزی محکم، چکش‌خوار و شکل پذیر) از خارج وارد می شود و خط تولید آن نیز کاملا وابسته به خارج است، به طوری که حتی یک قطعه را نیز نمی توانیم در داخل تولید کنیم. این فعال اقتصادی گفت: 60 درصد دیگر مواد اولیه که از داخل تامین می شود، با متوسط افزایش 20 درصدی قیمت ها مواجه شده که شامل خاک‌های مورد نیاز، کارتن، پلاستیک و غیره است و البته در تامین آنها با مشکل مواجه نیستیم. وی تاکید کرد، برای جلوگیری از آسیب دیدن این صنعت از دور جدید تحریم های ظالمانه آمریکا باید فکری کرد.

url : http://www.isfahanziba.ir/node/77272

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی