ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

اخبار سیاست

تاریخ درج : پنجشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۸

روحانی: خواهم گفت با چه دردسرهایی برجام را نگه داشتیم

رئیس جمهور با بیان اینکه در کشور بعد از برجام شرایط مناسبی ایجاد شد، اظهار کرد: در این شرایط لازم بود برجام را حفظ کنیم؛ در آینده خواهم گفت که با چه دردسرهایی برجام را نگه داشتیم و چه فشارهایی روی ما بود اما به هر قیمتی که بود من نگذاشتم که ایران ناقض برجام باشد. ما گفتیم که اگر قرار است این توافق روزی نقض شود، به دست ما نقض نخواهد شد چرا که ما مسلمانیم و به عهدمان پایبند هستیم و چیزی را به سادگی امضا  نمی‌کنیم، اما اگر امضا کردیم پای آن می‌مانیم. به گزارش ایسنا،‌حسن روحانی روز گذشته در بیست و ششمین همایش ملی بیمه و توسعه با اشاره به اینکه بعد از برجام شاهد ایجاد رونق در اقتصاد و گشایش‌های بسیاری در ایران بودیم،‌ گفت: در این میان شرکت‌های خارجی به ایران آمدند و قراردادهایی امضا شد و فقط یک کشور در آن شرایط ۵۰ میلیارد دلار به ما اعتبار داد. در آن زمان یکی از رهبران بزرگ آسیایی به من گفت که بعد از برجام با چشم حسادت به ایران نگاه می‌کردند؛ چرا که می‌دیدند که هر چه صنعت‌گر و سرمایه‌گذار است به سمت تهران سرازیر شده است. روحانی با بیان اینکه دولت سختی بسیاری کشید تا برجام را حفظ کند، خاطرنشان کرد: ما در سال ۱۳۹۳ می‌توانستیم به توافق نهایی برسیم، اما تا سال ۹۴ این اتفاق به تاخیر افتاد به دلیل اینکه صهیونیست‌ها و عربستان در این زمینه فشارهایی وارد می‌کردند؛ وزیر خارجه عربستان و نخست وزیر رژیم صهیونیستی برای به تاخیر انداختن توافق به وین رفتند و توانستند در انجام توافق تاخیر بیندازند و در آن تاخیر بود که به آمریکا قول دادند که قیمت نفت پایین می‌آورند. مشاهده کردیم که قیمت نفت از ۱۱۲ دلار به زیر ۳۰ دلار رسید. رئیس جمهور ادامه داد: آنها زمانی که قیمت نفت کاهش یافت گفتند که اینجا جایی است که ایران دیگر نمی‌تواند کشور را اداره کند و هر چه آمریکایی‌ها بگویند امضا می‌شود، اما ما ایستادگی کردیم و در اواخر سال ۹۳ و اوایل سال ۹۴ با وجود کاهش شدید قیمت نفت توانستیم کشور و اقتصاد را حفظ کنیم و تورم را کاهش دهیم. ما توانستیم در سال ۹۴ نرخ تورم را تک رقمی کنیم و همچنین برخلاف آنچه که آنها فکر می‌کردند رشد اقتصادی ما بالا رفت و شرایط اقتصادی کشور آرامش یافت؛ در این زمان بود که آمریکایی‌ها به عربستان و رژیم صهیونیستی گفتند که حرفتان اشتباه بود. آنها به این نتیجه رسیدند که ایران تسلیم نمی‌شود و در نهایت با ما قرارداد را امضا کردند.

 او با اشاره به رویکرد دولت یازدهم و دوازدهم در تعامل با دنیا گفت: وقتی دولت یازدهم آغاز به کار کرد کشور در شرایط تحریمی پلکانی قرار داشت؛ در آن زمان بر اساس قطعنامه‌های سازمان ملل مجاز بودیم که در سال نخست اجرای تحریم‌ها یک میلیون بشکه نفت بفروشیم و این میزان سالانه ۲۰ درصد کاهش می‌یافت. در این شرایط نخستین کاری که ما انجام دادیم حذف آن ۲۰ درصد بود. در مذاکرات اولیه قرار شد برای ادامه مذاکره صادرات نفت ایران کاهش پیدا نکند. 

روحانی افزود: هیچ کس باور نمی‌کرد که ما در مذاکره با شش قدرت بزرگ دنیا می‌توانیم از آنها این نکته را بگیریم که برخلاف آنچه که در قطعنامه‌های سازمان ملل آمده ایران حق غنی‌سازی را دارد. پس از توافق موقت، مذاکرات بعدی را آغاز کردیم و در آن هدفی داشتیم که از نظر بسیاری از کارشناسان شدنی نبود؛ ما می‌گفتیم که بعد از توافق تمام قطعنامه‌های ذیل فصل ۷ سازمان ملل علیه ایران باید یک جا فسخ شود. هیچ متخصص حقوق بین‌الملل باور نمی‌کرد که شش قطعنامه فصل هفتی سازمان ملل که ما حتی یک ساعت آنها را اجرا نکردیم توسط شورای امنیت یک مرتبه و یک جا لغو شود. اما این کار شد و قطعنامه  ۲۲۳۱ قطعنامه‌های تحریمی را لغو کرد.

 

 

 

دیدار دبیرکل آژانس با مقامات ایران

مدیرکل جدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مواضعش برای تعامل با ایران را تشریح کرد. به گزارش ایسنا، به نقل از رویترز، رافائل گروسی گفت: قرار دادن ضرب‌الاجل برای اینکه ایران توضیح دهد ذرات اورانیوم چگونه در یک انبار که اعلام نشده بود، پیدا شده است، نتیجه معکوس خواهد داشت و ابراز امیدواری کرد که مذاکراتی تازه به حل شدن این بن‌بست چندماهه پایان دهد. گروسی همچنین در پاسخ به این سوال که حاضر است چقد به ایران فرصت بدهد تا درباره ذرات اورانیومی که در جریان کار قرار گرفته‌ اما غنی‌سازی نشده‌اند، توضیح بدهد، گفت: تعیین کردن ضرب‌الاجل ممکن است بهترین ایده نباشد. او در ادامه بیان کرد: این برای من به این معنا خواهد بود که ما در رابطه‌ای خصومت‌آمیز قرار خواهیم گرفت که اساسا یک طرف مقاومت خواهد کرد و بنابراین ما باید باهم همکاری کنیم...زمان همواره بسیار مهم است. 

گروسی گفته است که برخی از تصمیم‌گیرندگان اصلی در ایران را می‌شناسد اما با این وجود باید با مقامات رسمی ارشد ایران دیدار کند. مدیرکل جدید آژانس گفت که امیدوار است بتواند در اولین مذاکرات رو در روی او که این هفته در حاشیه نشستی در وین با حضور شرکای توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی برگزار خواهد شد، بتواند به ایجاد رفتاری جدید با جمهوری اسلامی ایران، کمک کند. او همچنین اظهار کرد: من در این رابطه تازه‌کارم. کسان دیگری پیش از من بوده‌اند و حال، مدیر کلی جدید دارند. بنابراین، باید باهم بنشینیم و شروع به مذاکره کنیم و کار را از همین‌جا ادامه دهیم. او که پیش از این گفته است، به طور کلی در نظارت‌ها از جمله در ایران، «سرسخت اما بی‌طرف» خواهد بود، به رویترز گفت که از کار گروه نظارت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی راضی است. 

رافائل گروسی با توجه به بازداشت یکی از بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ایران و بازگردانده شدن او، گفت: نمی‌خواهم مسئله را بیش از حد بزرگ کنم اما این موضوعی جدی است. من در کنار بازرسانم هستم، آن‌ها کار بسیار مهمی دارند که انجام بدهند، نباید به هیچ طریقی مرعوب شوند. گروسی تاکید کرد که توافق هسته‌ای ایران یک از الویت‌هایی است که «به زودی» به آن خواهد پرداخت. 

او در ادامه با توجه به اظهارات علی لاریجانی، رئیس مجلس کشورمان که گفته بود  اگر شرکای اروپایی برجام، مکانیسم ماشه را که به تحریم منجر خواهد شد فعال کنند، تهران ممکن است مجبور شود که در برخی تعهداتش نسبت به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تجدید نظر کند و با اشاره به اینکه آژانس به این اظهارات «توجه می‌کند»، گفت: این به این معنی نیست که مستقیما  بر کاری که ما می‌کنیم تاثیر می‌گذارد  و  چنین ابلاغیه‌ای مستقیما  از ایران دریافت نشده است.

url : http://www.isfahanziba.ir/node/104141

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی