ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

اخبار رسانه

تاریخ درج : پنجشنبه ۱ اسفند ۱۳۹۸
شماره روزنامه: 

بررسی پیش‌نویس آیین‌نامه اجرایی دسترسی آزاد به اطلاعات

نوزدهمین جلسه کمیسیون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ‌رئیس و اعضای کمیسیون در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ‌برگزار شد. درابتدای جلسه، حسین انتظامی دبیر کمیسیون توضیحاتی را پیرامون نیاز به‌روزرسانی آیین‌نامه اجرایی و چگونگی نحوه اجرای قانون در دستگاه‌های مشمول ارائه کرد. در این جلسه که با حضور اعضای اصلی کمیسیون و کمیته راهبردی تشکیل شد، پیش‌نویس اصلاحیه آیین‌نامه اجرایی قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات مورد بحث و بررسی قرار گرفت. آیین‌نامه‌های اجرایی فعلی در سال ۹۴ به تصویب هیئت وزیران رسیده که با توجه به ضرورت تغییر بعضی از ماده‌ها، اصلاحیه آن در دستور کمیسیون قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات قرار گرفته است. ادامه بررسی آیین‌نامه اجرایی در جلسه آینده انجام خواهد شد.

 

 

احتمال مرگ بنیان‌گذار ویکی‌لیکس در زندان افزایش یافت

 گروهی از پزشکان و روان‌شناسان در نامه‌ای سرگشاده به دولت‌های انگلیس و استرالیا نسبت به وضعیت سلامتی جولیان آسانژ بنیان‌گذار سایت افشاگر ویکی‌لیکس ابراز نگرانی کرده و هشدار دادند که او ممکن است در زندان تلف شود.۱۱۷ پزشک در این نامه که یک نسخه آن در ژورنال پزشکی « لنست » منتشر شده، خواستار پایان دادن به شکنجه روانی و بی‌توجهی به وضع سلامتی بنیان‌گذار ویکی‌لیکس شدند. در این نامه آمده است: آسانژ به دلیل طولانی‌شدن تاثیر شکنجه روانی در سفارت اکوادور و زندان بلمارش، در وضعیت وخیمی‌قرار دارد و چنانچه در زندان تلف شود، بر اثر تاثیر شکنجه بوده است.امضاکنندگان این نامه تصریح کردند، جامعه پزشکی نمی‌تواند در برابر این رویداد سکوت کند و سَمت اشتباه تاریخ بایستد. آنها با بیان اینکه سیاست نباید در سلامتی افراد دخالت داده شود خواستند پیش از آنکه دیر شود، آسانژ به خدمات درمانی دسترسی داشته باشد.نسخه‌ای از این نامه برای دولت‌های انگلیس و استرالیا ارسال شده است. گروه موسوم به پزشکان آسانژ سال گذشته نیز در نامه‌ای به وزیر کشور انگلیس هشدار دادند اگر به سرعت به وضع سلامتی آسانژ رسیدگی نشود، در زندان جان خواهد داد.آسانژ ۴۸ ساله از آوریل (فروردین) گذشته تاکنون در زندان انگلیس تحت تدابیر امنیتی شدید به سر می‌برد.او در سال ۲۰۱۰ با استفاده از وب‌سایت ویکی لیکس، اسناد دیپلماتیک و نظامی‌طبقه‌بندی شده را درباره اقدامات آمریکا در بمباران عراق و افغانستان افشا کرد که برای دولت آمریکا شرم‌آور بود.از آن زمان به بعد، آسانژ گرفتار پیگردهای قضایی بوده و اکنون با تلاش واشنگتن برای استرداد او از انگلیس به آمریکا مواجه است. اتهام او در آمریکا نقض قانون جاسوسی است که می‌تواند به صدور حبس ۱۷۵ سال در زندان آمریکا منجر شود.

« نیلس ملزر - Nils Melzer » گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور شکنجه و دیگر رفتارهای غیرانسانی می‌گوید: تداوم مواجهه آسانژ با رفتارهای دلخواهی و نادرست می‌تواند به زودی به قیمت جان او تمام شود، مگر اینکه دولت انگلیس به سرعت این رویه را تغییر داده و به شرایط غیرانسانی رفتار با او رسیدگی کند.

 

باید میز مخاطب در رسانه‌ها ایجاد شود

معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، جامعه رسانه‌ای کشور را جامعه‌ای زنده و پویا توصیف کرد و با اشاره به اهمیت مسئله مخاطب‌شناسی در رسانه‌ها، افزود: باید میز مخاطب در رسانه‌ها ایجاد و تیتر یک رسانه از این طریق انتخاب شود.به گزارش ایرنا، محمد خدادی گفت: حضور پررنگ بانوان در رسانه‌ها که شانه به شانه مردان چه در مباحث مدیریتی و چه خبرنگاری فعالیت دارند، از برکات انقلاب و توسعه فضای رسانه‌ای در کشور است.این فعال رسانه ای، جامعه رسانه‌ای کشور را جامعه‌ای زنده و پویا توصیف کرد و در عین حال با اشاره به اهمیت مسئله مخاطب‌شناسی در رسانه‌ها، افزود: باید میز مخاطب در رسانه‌ها ایجاد شود و تیتر یک رسانه از این طریق انتخاب شود. دوران «فکر می‌کنم» تمام شده و ما باید به سفارش مردم و نه به سفارش خودمان، خبر تهیه کنیم.خدادی با بیان اینکه ارزش انسان به هویت است و ما باید این ارزش را پاس بداریم تصریح کرد: خداوند قدرت بشر را این‌گونه قرار داده که نعمت را به برکت تبدیل کند، این برکت معنایی در قامت انسانیت دارد و ما برای دستیابی به این برکت باید به این معنا برسیم.معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود:‌ در شش پایتخت کشورهای مطرح دنیا اتاق خبرهایی وجود دارد که تولید خبر می‌کنند؛ قدرت آنها در انعکاس اخباری است که موجب تضعیف و تحقیر مردم ایران شود و اقتدار و هم‌بستگی مردم را ضعیف نشان دهند و در مقابل، رسانه‌های ما باید رهرو راه حاج قاسم سلیمانی باشند که تمام ظرفیت خود را برای پاسداشت انسانیت به کار گرفت تا جان‌های کمتری به خطر بیفتد.مدیر عامل سابق ایرنا با اشاره به شخصیت والای سپهبد شهید قاسم سلیمانی گفت: با آنکه کمتر شاهد سخنرانی و حضور شهید سلیمانی در رسانه‌ها بوده‌ایم، اما ایشان به‌خوبی توانست منشأ تاثیرات فراوانی باشد؛ تجمع عظیمی هم که برای  تشییع پیکر پاک این مظهر انسانیت صورت گرفت، بزرگ‌ترین رویداد سال ۹۸ بود که نه به درخواست کسی بلکه به خواست همه انسان‌هایی برگزار شد که فارغ از هر چیزی به پاسداشت انسانیت آمده بودند.

url : http://www.isfahanziba.ir/node/107185

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی