ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

احیای خانه‌ای که مجوز تخریب داشت!

تاریخ درج : شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷
شماره روزنامه: 
معاون میراث فرهنگی می‌گوید در خانه‌های تاریخی سرمایه‌گذاری کنید، بسته حمایتی بگیرید

نفیسه حاجاتی

 

خانه‌ای را در نظر بگیرید برجای مانده از دوران اوج شکوه اصفهان؛ بنایی که تخریب‌های فراوانی به خود دیده، با این همه، هنوز ارزشش را دارد که احیایش کنند و اقامتگاهی تاریخی بشود که می‌توانید از ایوانش آسمان و گنبد مسجد جامع عتیق اصفهان را تماشا کنید. به گفته معاون میراث فرهنگی اصفهان، حداقل 300 خانه‌ ارزشمند تاریخی نیازمند احیا و سرمایه‌گذاری در اصفهان داریم. او از سرمایه‌گذاران حوزه خدمات گردشگری دعوت کرد برای استفاده از بسته‌های حمایتی، این خانه‌ها را دریابند. معمار و طراح باسابقه پروژه‌های مرمت استان اصفهان نیز در این جلسه به واکاوی تجربه مرمت و احیای خانه ارزشمند زمان‌وزیری پرداخت. 

 

نخستین میراث جهانی اصفهان، عصر بیست و نهم فروردین ماه میزبان جلسه «واکاوی یک تجربه، مروری بر طرح مرمت، احیا و طرح معماری میان‌افزای خانه زمان‌وزیری اصفهان» بود که به مناسب روز جهانی بناها و محوطه های تاریخی برگزار شد. در این برنامه که در فضایی شانه به شانه گنبد خواجه نظام‌الملک برگزار می‌شد، معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان از همه حضار دعوت کرد در صورتی که علاقه‌مند به راه‌اندازی اقامتگاه‌های سنتی یا کافه و رستوران هستند، از خانه‌های تاریخی استفاده کنند. ناصر طاهری با تاکید بر اینکه خانه زمان‌وزیری رای دیوان عدالت اداری را برای تخریب داشته، گفت: «این خانه می‌توانست خراب شود ولی آن قدر صبر کردیم تا سرمایه‌گذار برایش پیدا شد و حالا این خانه را احیاشده می‌بینیم. این اتفاق خوبی است که توسط زوج ایرانی ساکن فرانسه، دکتر جاویدی و خانم محسنین، انجام شد.»او با دعوت از علاقه‌مندان برای سرمایه‌گذاری در خانه‌های تاریخی، گفت: « اگر بخواهید خانه نوسازی را به اقامتگاه تبدیل کنید، هم عوارض و هم پول برق و آب بیشتری باید پرداخت کنید، اما اگر خانه تاریخی را احیا کنید، از بسته‌های حمایتی مختلفی برخوردار می‌شوید که معافیت از هزینه‌های آب و برق وتعرفه‌های خدمات، معافیت از عوارض نقل و انتقال و  معافیت از عوارض تغییر کاربری از کاربری مسکونی به درآمدزا از جمله این حمایت‌ها هستند.»طاهری از پتانسیل‌های زیاد اصفهان در این زمینه گفت و تاکید کرد: «بعضی از استان‌ها مثل البرز حتی یک خانه تاریخی هم ندارند، ولی ما حداقل 300 خانه تاریخی در اصفهان داریم که با مرمت و احیا می‌توانند به زیرساخت‌های صنعت گردشگری استان اضافه شوند.»
در بخش دیگری از جلسه، معمار پیشکسوت اصفهان صحبت‌هایش را با توضیح رویکردی که برای احیای خانه زمان وزیری در پیش گرفته، آغاز کرد. احمد منتظر تاکید کرد: «برای احیای بنای تاریخی باید به سازگاری بخش‌های نوسازی یا الحاقی با بدنه اصلی بنای تاریخی توجه شود و این شیوه جدید مرمت و الحاق است.»به گفته او، در این رویکرد جوهره بنای تاریخی در نظر گرفته می‌شود و سپس به صورتی احیا شود که هم بتوان بخش تاریخی را از بخش جدید تشخیص داد و هم به صورت یکپارچه به نظر برسد. همچنین  تقسیم‌بندی‌های جدید منطبق بر قبلی باشد و شبکه و پلان آن حفظ شود. طراح و ناظر پروژه مرمت بنای زمان وزیری با نشان دادن عکس‌هایی از سقف‌ها، ارسی‌ها، شومینه و بخش‌های داخلی و خارجی بنا روند مرمت، احیا و بازسازی را برای مخاطبان توضیح داد. او سپس به حساسیت سقف‌های تیغه‌پوش اشاره کرد و گفت: «به سقف‌های تیغه پوش نباید آب برسد، اما متاسفانه برخی از افرادی که مسئولیت مرمت بناها را برعهده دارند، این نکته را رعایت نمی‌کنند. مثلا در پروژه مرمت خانه اعلم وقتی مرمت آغاز شد، همه سقف‌های تخت سالم بودند ولی بعد از مرمت همه از بین رفتند! من عکسی دارم که در آن با شلنگ دارند آب می‌ریزند تا گرد و خاک، روزه‌شان را باطل نکند.» منتظر با روایت تجربه‌ای در یکی از خانه‌های تاریخی به حرف مرمت‌گر که گفته بود: «می‌خواهم خراب کنم دوباره بسازم» اشاره و تاکید کرد: «یکی از مشکلات ما این است که برخی از گروه‌هایی که پروژه مرمت انجام می‌دهند، با اصول و زیر و بم این حرفه، آشنا نیستند در حالی که باید کارهای اساسی علمی انجام دهند.»او به استفاده از سه هزار پیچ و واشر برای نگه داشتن سقفی در خانه زمان‌وزیری به عنوان تجربه‌ای علمی و عملی اشاره کرد و ادامه داد: «این خانه دو تالار نفیس دارد که یکی از آنها همراه با تزئینات بیشتر و نفیس‌تر است. این تالار محل پذیرایی‌های امام جمعه در زمان صفویه بوده است و ارسی بسیار زیبایی هم دارد.» به گفته منتظر، سقف زیرزمین خانه هم بسیار ویژه است و به دلیل قدرت و طراحی ویژه کارکرد پناهگاه برای فضای متنابهش ایجاد کرده است. پس از این صحبت‌ها حضار به همراه احمد منتظر، عیسی اسفنجاری (عضو هیئت علمی دانشگاه هنر اصفهان)، محبوبه صابری (نماینده مقیم کارفرما) و صادقی (دستیار طراحی و نظارت) به سمت خانه زمان‌وزیری رفتند و در گروه‌های 15 نفره، از فضاهای مختلف بنا بازدید کردند. 

url : http://www.isfahanziba.ir/node/72066

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی