ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

اجاره روزانه ملک، جان گرفت

تاریخ درج : سه شنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۸
مسافران نوروزی، بازار اجاره خانه و ویلا را در اصفهان داغ کردند

سعید غفاری

سیلاب‌های ابتدای فروردین در استان‌های همسایه و همچنین باز شدن آب زاینده‌رود باعث شد مسافران نوروزی بیشتری، اصفهان را به عنوان مقصد انتخاب کنند. این مسئله با ایجاد شغل‌های فصلی در اصفهان مانند اجاره‌ اتاق یا خانه‌ به مسافران همراه بود، مسئله ای که در شهر‌های شمالی کشور رایج است. گزارش‌های میدانی بیانگر قیمت به‌نسبت مناسب اجاره شبانه خانه برای مسافران نوروزی در شهر اصفهان بود، به‌صورتی‌که گاهی مسافران از قیمت پایین‌ اجاره‌ ملک در اصفهان متعجب می‌شدند. تقاضای بالای مسافران برای اجاره‌ ملک در مناطق خاصی از اصفهان می‌توانست با افزایش شدید قیمت‌ها همراه باشد، ولی اصفهانی‌ها حاضر‌ نشدند املاک خود را با قیمتی بالاتر از عرف اجاره بدهند.

اجاره خانه‌ برای مسافران نوروزی در اصفهان نسبت به شهر‌های پرمسافری مانند شیراز، مشهد و شهر‌های شمالی کشور کمتر است، ولی نرخ اجاره‌ ویلا در شهر‌های باغ‌بهادران و چادگان بیشتر از اغلب شهر‌های معروف شمال کشور  بود.

 

اجاره روزانه‌ ملک در مناطق خاص شهر

چهارباغ‌عباسی پرتقاضا‌ترین منطقه شهر‌ اصفهان برای اجاره‌ ملک در طول نوروز بود، در کنار چهار‌باغ‌عباسی منازلی‌ که نزدیک زاینده‌رود هستند نیز پرتقاضا بودند، بخصوص آپارتمان‌‌هایی که پنجره آنها رو به زاینده‌رود یا پل‌های تاریخی اصفهان باز می‌شد. اجاره آپارتمان‌ در این مناطق از شهر برای هر شب بین 250 تا 400 هزار تومان قیمت داشت، اتاق‌های تک نیز با قیمت هر شب 100 تا 150 هزار تومان به دست مسافران نوروزی سپرده‌ می‌شد.  گزارش‌های میدانی نشان می‌دهد در شهر شیراز اجاره آپارتمان‌های نزدیک به امکان تاریخی برای مسافران بیش از 300 هزار تومان برای هر شب است و به بیش از 500 هزار تومان نیز می‌رسد. در این شهر حتی زیر‌ راه‌پله‌های مناطق پرتقاضا با اجاره روزانه‌ 100 تا 200 هزار تومان به دست مسافران می‌رسید. در شهر مشهد به دلیل تعداد زیاد هتل‌ها، مسافر‌خانه‌ها و البته خانه‌های اجاره‌ای نرخ اجاره برای مسافران پایین‌ است، ولی در روز‌های پرتقاضا مانند نوروز یک آپارتمان به قیمت شبانه بیش از 300 هزار تومان اجاره داده می‌شود.

 

اجاره روزانه‌ ملک در مناطق معمولی شهر

مسافران نوروزی برای پرداخت اجاره کمتر گاهی مناطق کم تقاضا‌تر شهر را انتخاب می‌کردند. مناطقی مانند سه‌راه سیمین، قائمیه، مدرس یا هر محله‌ دیگری که در آن امکان اجاره آپارتمان برای مسافران نوروزی وجود داشت. قیمت اجاره این آپارتمان‌ها بسته به امکانات آنها بین شبی 50 تا 150 هزار تومان بود. افرادی که در طول نوروز به اصفهان سفر کرده‌ بودند تنها با پرداخت هزینه‌ شبی 100 هزار تومان می‌توانستند در بیشتر مناطق شهر یک آپارتمان اجاره کنند. قیمت‌ اجاره یک اتاق در مناطق حاشیه‌ای شهر اصفهان نیز برای مسافران نوروزی کمتر از  روزی 100 هزار تومان هزینه‌ داشت. مانند فردی در محله‌ ارتش که هر اتاق را به مسافران شبانه‌ 50 هزار تومان اجاره می‌داد.

هزینه‌ اجاره‌ اتاق و آپارتمان در سایر‌ شهر‌‌های توریستی‌ کشور مانند شیراز، مشهد و شمال براساس گزارش‌های انجام شده‌ در همین حدود است.

 

اجاره روزانه ویلا در چادگان و باغ‌بهادران

تعداد زیاد ویلا در شهر‌های شمالی کشور،‌ هزینه‌ اجاره ویلا را کاهش‌ داده‌است. در شهر‌هایی مانند نور یا نکا  امکان اجاره ویلا با هزینه شبی 200 هزار تومان یا حتی کمتر وجود دارد، ولی در دو منطقه چادگان و باغ‌بهادران قیمت‌ اجاره یک شب ویلا به بیش از 5 میلیون‌ تومان هم می‌رسد.

 

تعداد ویلا‌ها در باغ‌بهادران و چادگان کم و تقاضا برای آنها زیاد است، در نتیجه‌ روز‌های شلوغ سال مانند نوروز به قیمت بالایی اجاره داده می‌شوند. اگر یک ویلا کنار دریای خزر 150 مترمربع ساخت و حیاطی 100 مترمربعی داشته‌باشد، در روز‌های شلوغ سال به قیمتی کمتر از  یک میلیون‌ تومان اجاره داده می‌شود ولی یک ویلا با همین ابعاد در باغ‌بهادران و چادگان در نوروز با قیمتی بین هر شب یک تا سه‌میلیون‌ تومان اجاره داده می‌شد. در کنار این ویلا‌ها یک‌سری مجموعه به صورت آپارتمان کنار رود‌خانه بنا شده‌است که اجاره آنها نیز برای روز‌های پرتقاضا از 500 هزار تومان آغاز می‌شود ولی در روز‌های معمولی سال امکان اجاره این ویلا‌ها با قیمتی کمتر از 200 هزار تومان برای هر شب وجود دارد. قیمت‌ بالای ویلا در باغ‌بهادران و چادگان فقط برای مسافران نوروزی نبود، بلکه طی سال‌های گذشته‌ نیز همیشه به دلیل تقاضای‌ زیاد قیمت ویلا در این مناطق بالاتر  از  ویلا‌ها در شهر‌های دیگر بود. حتی هزینه‌ اجاره‌ ویلا در چادگان و باغ‌بهادران بیشتر از جزیره کیش و قشم است. نوروز 98 هزینه اجاره یک ویلای بزرگ و کامل در جزیره کیش کمتر از روزانه 700 هزار تومان بود. البته تقاضا برای ویلاهای چادگان و باغ‌بهادران در نوروز بیشتر توسط اصفهانی‌ها بود و کمتر مسافران نوروزی برای ویلاهای استان تقاضا می‌دادند.

url : http://www.isfahanziba.ir/node/92984

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی