ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

ابهام شیرخشک

تاریخ درج : یکشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۷
شماره روزنامه: 

ترنج مدرس

 

 

شیرخشک نیست. نه آنکه نباشد، هست، اما همه برندهایش نیست، قیمتش هم بسته به نام تولیدکننده، حداقل دو تا سه برابر شده است.همه برندهای فارسی نویس هم، تولید داخل نیست. خریداران به این امید که معده کودکشان را به تولید داخل آشنا کرده و با افزایش قیمت ارز، نرخ خوراکش چندان جابه جا یا نایاب نمی شود، تازه متوجه شده اند که هر آنچه در داروخانه ها بوده و نبوده، ایرانی نیست. آنچه در ایران تولید می شود، تحت لیسانس است و مواد متشکله‌اش وارداتی! البته تعدادی کارخانه هم در کشور فعال هستند که درصد واردات مواد اولیه شان کمتر از سایر کارخانه هاست.

 

    ایرانی بودن یا نبودن
دیناروند، رئیس سابق سازمان غذا و دارو در سال95 اعلام کرد که شیر خشک نوزادان در کشوروارداتی است و فقط بسته‌بندی آن در داخل انجام می شود. چون شیرخشک نوزادن، استاندارد خیلی بالایی دارد، مواد پایه آن از خارج وارد می شود.او مدتی بعد مصاحبه نخست خود را این گونه تغییر داد:«چهار واحد تولیدی شیرخشک در ایران وجود دارد که هر چهار شرکت در حال تولید هستند. شیرخشک وارداتی اگرچه وجود ندارد، اما بین این چهار واحد تولیدی، رقابت زیادی وجود دارد و درصدی از این تولیدات، با حمایت وزارت بهداشت برای کودکان بی‌سرپرست یا مادرانی که به‌هر دلیلی شیر ندارند، استفاده می‌شود. سالیانه حدود چهار تا پنج میلیون قوطی شیرخشک توسط وزارت بهداشت از تولیدکنندگان برای این منظور خریداری می‌شود و معادل 15 درصد میزان شیرخشک در داخل کشور است.»  کارخانه‌ شیرخشک پگاه شهرکرد که در آبان 91  افتتاح شد، ایرانی است. مسئولان این کارخانه، اسفند سال گذشته اعلام کرده بودند شیر خشک نوزاد ایرانی از سال ۹۷ در فروشگاه‌ها عرضه می‌شـــود کــه اگر چنین اتفاقی افتاده، عرضه آن به صورت گسترده نبوده است.‌ این کارخانه که متعلق به صنایـع شیر ایران و از زیرمجموعه‌های سازمــــان بازنشســــتگی محسوب می شود نیز برخلاف تاکید بر تولید به طور کامل ایرانی محصولش، اما مواد اولیه مورد نیازش را از شرکت نستله، تامین می کند!در ارديبهشت94 تولید این کارخانه۵۰هزار تن بوده و حدود ۲۰میلیون دلار برای کشور ارزآوری داشته است. در همان سال، دیناورند، دوباره تاکید می کند که تمام نیاز خانواده‌های ایرانی به‌طور کامل در داخل کشور تولید و عرضه می‌شود. به گفته او ظرفیت تولید شیرخشک درکشور دو برابر نیاز داخل بوده و برای حمایت از تولیدکنندگان داخلی واردات این محصول بسیار محدود شده است.

 

 

    چرتکه واردات
برخلاف این سخنان، طبق آمارگمرک، در سه ‌ماه نخست امسال، بیش از ۹۲۸ تن شیرخشک نوزاد و مواد اولیه تولید شیرخشک به ارزش 5.3 میلیون دلار از هلند و امارت وارد کشور شده است. محمود حجتی، وزیر جهاد کشاورزی نیز مدتی قبل  در پاسخ به سوال رئیس‌اتحادیه دام‌داران خراسان‌رضوی درباره علت واردات هشت‌هزار تن شیرخشک به کشور، توضیح داد که این محصول، برای تولید شیرخشک نوزاد استفاده می‌شود!  چهارکارخانه ای که دیناورند از آنها به عنوان تولیدکننده های ایرانی یادکرده بود،کارخانه‌های شیرخشک نستله، دنون یا پودر شیر مشهد، بهداشت‌کار و پگاه است. نستله،بهداشت‌کار و دنون، مواد اولیه شیرخشک نوزاد را وارد کرده و در کارخانه‌های داخلی بسته‌بندی و به بازار عرضه می‌کنند. 90 درصد سهام شــرکت نستله متعلق به سوئیس و 10 درصد آن به ایران تعلق دارد. سهام شرکت شیرخشک دنون، 60درصد فرانسوی و 40 درصد متعلق به ایران است. سهام شرکت بهداشت‌کار60 درصد بلژیکی و 40 درصد ایرانی است. شرکت نیکسان بهبود سلامت نیز در این حوزه فعالیت دارد و تمام پایه مواد خود را از کشورهای اروپایی، مثل بلژیک، هلند، آلمان و از کشورهای اقیانوسیه نظیر استرالیا و نیوزلند تهیه می‌ کند.امروز بیشترین نیاز شیرخشک نوزادان کشور را نستله تامین می‌کند این در حالی است که شرکت شیرخشک پگاه وجود دارد و با ظرفیت کامل کار نمی کند. وابستگی بازار داخل به تولیدکنندگان اروپایی و افزایش قیمت ارز به همراه سوءاستفاده عرضه‌کنندگان، احتکار شیرخشک و قاچاق یا خرید بیش از حد این محصول توسط مرزنشینان کشورهای همسایه، از جمله دلایلی است که مسئولان برای کمبود و گرانی غذای کودکان محروم از شیر مادر به آن اشاره می‌کنند.  آمارهای بانک مرکزی نشان می دهد واحدهای اصلی تولید شیر خشک از فروروین سال جاری تاکنون ارز4200تومانی دریافت(تولیدی بهداشت کار ۱,۶ میلیون یورو، صنایع پودر شیر مشهد ۱,۵ میلیون یورو و نستله ایران ۶۳۸ هزار یورو+۲۵۲ هزار یورو شیرخشک صنعتی) و مواد مورد نیاز خود را وارد کرده اند.

url : http://www.isfahanziba.ir/node/81420

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی