ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

آقای رئیس! «من منشی نیستم»

تاریخ درج : سه شنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۸
این کتاب، هندبوکی جامع برای کارمندان اداری است

الهام شهیدان

 کتاب «من مــنــشــی نیستم»، نــوشــتــه آرزو زحـمت بران به تازگی توسط نشر ایده پردازان چکاد راهــی بازار نــشــر شــده است.  این کتاب نخستین هندبوک یا کتاب همراه متمرکز با رویکرد بازشناسی و ابزار دست ورزی برای مسئولان دفاتر و کارمندان بخش اداری است که به رشته تحریر درآمده است. زحمت بران، دانش‌آموخته روابط عمومی و مدیریت فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی خوراسگان است و در سیستم اداری سیزده سال سابقه فعالیت دارد.

زحمت بران در این رابطه گفت: به عقیده من،یک مسئول دفتر بازویی قوی و غیرقابل جایگزین برای مدیر، مسئول آرامش ذهنی وافزایش نظم در بازخوردهای راهبردی یک سازمان است. هر زمان مدیری حتی در ظاهر دچار شلختگی و آشفتگی عجیبی است، جلساتی را بی‌هدف برگزار می‌کند و از دست می‌دهد و درگفت‌وگو مجهز به اطلاعات نیست، مطمئن باشید ضعف بزرگی دردفتر کار خود دارد. چه‌بسا بسیاری از نامه‌ها و تلفن‌های بی‌جواب، تصمیمات بی‌اثر، دستورات غلط و... تنها ضعف یک مدیررا نه ازنظر شخصیتی و فردی، بلکه در تهیه بهترین ابزارهای انضباط که وظیفه مستقیم مسئول دفتر است، نشان می‌دهد.نویسنده کتاب من منشی نیستم، خاطرنشان کرد: ایده نوشتن هندبوکی برای مسئولان دفاتر از آنجا به ذهنم رسید که هنر برقراری ارتباطات میان فردی در هر کسب‌وکاری رشد می‌کند و وجه رقابتی و تشخصی یک سازمان تلقی می‌شود. چه‌بسا مخاطبان بسیاری از سازمان‌ها و شرکت‌هایی که فعالیت مشابهی دارند، تنها برای رعایت اصولی خاص که می‌توان به آن پرستیژ سازمانی گفت شركت مورد نظر را انتخاب می‌کنند. مسئولان دفاتر به ‌عنوان نوک پیکان این شروع ارتباط، اهمیت زیادی دارند که با نگاهی به ابعاد مختلف این موقعیت شغلی در این کتاب مطمئنا به این درک خواهیم رسید.وی  در رابطه با فصل های مختلف این کتاب افزود:این کتاب شش فصل دارد که عناوین به ترتیب عبارت‌اند از: «مسئول دفتر کیست و مسئولیت دفتری چیست؟»، «ارتباطات، انواع آن و اهمیت آن»، «نوشتن بهترین راه‌حل برای تصمیمات بزرگ است، من در سازمانم این‌چنین یاری می‌رسانم»، «دورهم جمع می‌شویم تا مشکلاتمان را حل کنیم، مفهوم جلسات را درک کنید.»، «صورت ما در مواجهه با مخاطبانمان چگونه باشد؟» و«تشریفات، من یک مسئول دفترم و از تشریفات سر درمی آورم.» زحمت بران ادامه داد: در ساختار این کتاب سعی کردم با تکیه بر منابع موجود و پژوهش های گذشته مرتبط برای آنچه دست ورزی مسئولان دفاتر خوانده می شود، تجربیات خود را در اختیار کسانی قرار دهم که می خواهند در این موقعیت شغلی باشند تا به عنوان یک کتاب همیشه همراه برای تسهیل شغلشان از آن استفاده کنند. با برداشتن گام های کوچک و دانستـن نکات کلیدی ساده شده در این کتاب، می توانید در سازمان یا محدوده شغلی خود همکار خوبی باشید، رفتار سازمانی متناسب و قابل اعتمادی از خود نشان دهید و زندگی شغلی و حرفه‌ای تان را وارد مرحله جدیدی کنید.

در بخشی از کتاب من منشی نیستم می خوانید: «امروز دنیا بر مدار ارتباط می گذرد؛ چیزی که در مرحله اول، برای ورود به بازار کسب وکار و هر فعالیت بزرگ اجتماعی دیگر اثبات وجود سیستم را معنی می بخشد.رهبران و مدیران در تلاش اند برای به دست آوردن سهم بیشتری در بازار، کسب تشخص مبتنی بر تعاریف برند و ساخت آنچه شاکله یک سازمان موفق است تمامی ابزارهای ارتباطی را به کار ببندند و بهترین استفاده را از این مهارت کنند. حال پرسش این است که برای دستیابی به این مهم از کجا باید شروع کرد؟ زمانی که برای به دست آوردن این شغل تلاش کنید و شبانه روز دنبال کار باشید، هرروز در سه چهارم آگهی‌های مندرج در رسانه ها برای استخدام این جمله ها را خواهید خواند:  به منشی با روابط عمومی بالا و مسلط به کامپیوتر نیازمندیم. دقیقا آنچه اولین گام های بلند را برای ارتباط موفق با مخاطب از بین می برد. اما آیا باور داریم که نزدیک ترین نیرو به مدیر یک مجموعه بزرگ، آیینه تمام نمای یک مدیر است؟»  

 

درباره دستنامه یا هندبوک

 

در ابتدای متن اشاره شد که این کتاب هندبوکی جامع برای کسانی است که می خواهند مسئول دفتر باشند،اما هندبوک یا دستنامه یا کتاب همراه که این روزها بسیار هم دربازار کتاب با استقبال مواجه شده، چه نوعی از کتابها هستند؟ هندبوک نوعی از یک اثر و کتاب مرجع (Reference work) یا مجموعه‌ای از راهنماهاست. هندبوک دانش نویسه‌ای است در مورد یک موضوع خاص که امروزه اغلب ساده، کوچک، قابل حمل و حاوی اطلاعات مختصر و کافی است.ریشه این لغت در لاتین عبارت vade mecum است که vade به معنی go یا walk و mecum به معنیwith me  بوده که ترجمه کلمه به کلمه آن در فارسی «با من برو» یا «با من قدم بزن»یا  کتاب همراه را می‌رساند. برخی از هندبوک‌ها خصوصا هندبوک‌های علوم مختلف مانند شیمی، فیزیک، مکانیک، پزشکی و... در سایز کوچک یا جیبی نبوده و معمولا به صورت چند جلدی و بزرگ هستند. در برخی از موارد نیز هندبوک‌ها شامل اطلاعات یک سازمان یا یک دستگاه بوده که اغلب جنبه کتابچه‌ راهنما دارند. به هر حال آنچه مشخص است، هندبوک‌ها طراحی و به وجود آمده‌اند تا ما بتوانیم در یک زمینه یا موضوع خاص به اطلاعات مورد نظرمان به صورت سریع دسترسی داشته باشیم.  

url : http://www.isfahanziba.ir/node/93015

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی