ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

آب کارون، سد زاینده رود را پر می‌کرد

تاریخ درج : سه شنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۸
معاون استاندار: اصفهان باید حداکثر بهره‌ را از بارش‌ها ببرد

مینا ایزدی 

نشست خبری معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری اصفهان با اصحاب رسانه، صبح روز گذشته در محل این سازمان برگزار شد. اقدامات اصفهان برای بازسازی و کمک به مناطق سیل زده همچون خوزستان، لرستان و میزان خسارت‌های وارد شده به اصفهان به دنبال وقوع سیل، طوفان و بارش برف، موضوعاتی هستند که در این نشست خبری به آن پرداخته شد. براساس اظهارنظرهای مطرح شده، میزان خسارت سیل به اصفهان 520 میلیارد تومان برآورد شده است. 

به گفته معاون هماهنگی امورعمرانی استانداری اصفهان،  مدیریت لازم برای هدایت آب قبل از ورود به منطقه ناژوان صورت گرفت و خوشبختانه با مدیریت درست، از خسارت به پل های تاریخی اصفهان جلوگیری شد. حجت الله غلامی افزود: طی دومرحله وقوع سیل، حدود 520 میلیارد تومان خسارت به ابنیه، راه ها، شبکه برق و بخش کشاورزی اصفهان وارد شد و 7هزار و 950 واحد مسکونی خسارت دیدند. غلامی تصریح کرد: بخشی از خسارت‌ها نیز به وقوع طوفان در شرق اصفهان ارتباط پیدا می کند که باعث خسارت به 800 خودرو، بسته شدن بخشی از راه ها، خسارت به 360 کیلومتر شبکه برق و  خسارت به 460 کیلومتر از راه ها  شده است. وی خاطرنشان کرد: در پشت کوه به دلیل بارش شدید برف، شاهد بسته شدن راه‌ها، قطع برق و مخابرات ۱۵ روستا بودیم که خوشبختانه با کمک دستگاه‌های ذی ربط راه‌ها باز شده است. معاون هماهنگی امورعمرانی استانداری اصفهان اذعان کرد: هم‌زمان با بروز و ظهور این مشکلات در استان، لرستان به عنوان دومین نقطه برای رفع خسارت‌ها و به درخواست معاون اول رئیس جمهور به اصفهان واگذار شد که در این راستا عملیات بازگشایی راه ها، تخلیه آب، توزیع اقلام خوراکی و غذای گرم ، اقلام بهداشتی و تامین پتو محقق شد، ضمن اینکه تمام امکانات راهداری اصفهان برای عملیات راه سازی به روستای معمولان لرستان منتقل شد. معاون هماهنگی امورعمرانی استانداری اصفهان اذعان کرد: در اصفهان بسیج عمومی برای کمک به مناطق سیل زده اعلام شد و تمام امکانات از بخش های مختلف راهی مناطق سیل زده شدند. وی بیان کرد: در یک فرصت چند ساعته، 45 دستگاه ماشین‌آلات سنگین از شهرداری اصفهان به خوزستان اعزام شد. غلامی ادامه داد: در اولین جلسه ستاد بحران خوزستان،  کمک رسانی شهر اهواز با یک میلیون و 200 هزار نفر جمعیت به اصفهان واگذار شد. در این راستا استحکامات را در طول رودخانه کارون ایجاد کردیم که باتوجه به دبی رودخانه کارون و جریان روزانه ۲۶۰ میلیون متر مکعب آب در این رودخانه، این کار بسیار مشکل بود. 

 

آب کارون به سد زاینده رود هدایت نشد

معاون هماهنگی امورعمرانی استانداری اصفهان عنوان کرد: ظرفیت کارون تقریبا دوهزار و ۳۰۰ میلیون متر مکعب است، اما این رودخانه از سال ۵۸ به بعد لایروبی نشده و ظرفیت آن کاهش یافته است، در این مدت در تمام طول کارون سیل بندها و خاکریز زده شد و در تمام طول شهر، ارتفاع آب کارون نسبت به معابر بیش از  یک متر بود. غلامی بیان کرد:بخشی از امکانات دولتی دستگاه‌های اجرایی خوزستان، درگیر عملیات مورد نیاز مقابله با سیل بودند، اما دستگاه‌های پیمانکاری این استان اقدامی نداشتند.وی گفت:درصورتی که آب به میزان کافی در کارون رهاشده بود، گنجایش سد دز برای جذب سیلاب های اخیر بیشتر شده و رودخانه کارون خشک نمی‌شد، همچنین این توهم نیز ایجاد نمی‌شد که با خشک بودن این رودخانه نباید آب پشت سد به سایر حوضه‌های آبریز کشور منتقل شود.

 معاون هماهنگی امورعمرانی استانداری اصفهان اذعان کرد: اگربه مدت چهار روز آب کارون به سمت سد زاینده رود می‌آمد،  این سد هم پرمی‌شد، بااین حال در بازدیدهایی که از آن منطقه شده، بارها بحث تونل بهشت آباد با مسئولان کشوری مطرح شده است. وی گفت: تمام معابرمنتهی به کارون و پس زدگی فاضلاب شهری جمع آوری شده و طی جلسات متعدد با شهردار اهواز، امکاناتمان را در نقاطی که احتمال شکست خاکریزها در آن وجود دارد مستقرکردیم. در این راستا نزدیک به ۱۵۰ دستگاه کامیون، ماشین آلات سنگین، لودر و بیل مکانیکی ‌به منطقه اعزام شد و توانستیم در پنج جبهه مختلف از جمله مناطق 3 و 5 شهرداری اهواز،  استحکاماتی را برای جلوگیری از ورود سیلاب به شهر تاسیس کنیم.وی ادامه داد:شهرداری اصفهان نیزاقدام به اعزام اکیپ دوم کمک رسانی کرد و تمام دستگاه های اصفهان از جمله راه و شهرسازی ، پیمانکاران بخش خصوصی، تولیدکنندگان شن و ماسه و شرکت عمران بهارستان برای ارسال کامیون بسیج شدند. معاون هماهنگی امورعمرانی استانداری اصفهان به وضعیت منطقه عین‌دو اشاره کرد و گفت: این منطقه و پنج محله اطراف آن باید با مسئولیت استان اصفهان تخلیه می‌شد و تخصصی ترین عملیات در این منطقه انجام شد. با کمک مسئولان محلی و با عملیاتی ۲۴ ساعته، آب در این  شهر مهار شد و بعد از بسته شدن کانال های ارتباطی آب و منحرف کردن آب آن منطقه به کانال چمران، توانستیم عین‌دو را از خطر آب گرفتگی نجات دهیم. وی افزود: هلال احمر اصفهان وظیفه کمک رسانی به منطقه عین دو اهواز را به عهده گرفته، ضمن اینکه 28 کامیون از هدایای خیران به ارزش شش میلیارد تومان به این منطقه اعزام شده است.

 

اصفهان باید حداکثر استفاده را از بارش ها ببرد

 معاون هماهنگی امورعمرانی استانداری اصفهان خاطرنشان کرد: بندهای آبخیزداری در سطح استان باید به صورت فعال مورد توجه قرار گیرد، زیرا این بندها علاوه‌بر جلوگیری از بروز سیلاب‌ها و رواناب ها، سفره های آب زیر زمینی را تغذیه می‌کند و مشکل کمبود آب حل خواهد شد. وی اذعان کرد: اصفهان باید این آمادگی را داشته باشد تا در بحث سیل حداکثر استفاده را از نزولات این بارش‎ها ببرد. برای کسب این آمادگی باید در اصفهان بندهای آبخیزداری در سطح استان را به صورت همیشه فعال نگه داریم و در زمینه ذخیره سازی آب در مقیاس استانی فعال شویم و سدها و تونل‌ها را فعال کنیم. 

 

معاون هماهنگی امورعمرانی استانداری اصفهان گفت: با این وجود، مدیریت استان اصفهان توانست اقدامات بسیار مناسبی درمواجهه با وقایعی همچون  طوفان و سیل داشته باشد و اصفهان نقش تاثیرگذار خود را در اتفاقات اخیر به خوبی نشان داد.وی ابراز داشت: حضور اصفهان در منطقه عین دو برای مدیریت بحران کشور یاد آور عملیات فتح المبین است. غلامی عنوان کرد: باید محرومیت های اصفهان را در بازدید مسئولان از استان به آنها نشان دهیم و این بازدید ها نباید صرفا از مناطق دیدنی همچون چهارباغ، هتل عباسی یا میدان امام انجام شود. بازدید از مناطق محروم استان برای گوشزد کردن مشکلات این استان الزامی به نظر می رسد.غلامی گفت: اکنون خروجی سد زاینده رود 10 متر مکعب است  و سد و تونل سوم کوهرنگ و سامانه دوم آبرسانی در حال فعالیت  هستند و باید پروژه بهشت آباد، مارگون و آب خروجی فریدونشهر نیز انجام شود. 

url : http://www.isfahanziba.ir/node/92985

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی