شورا

نقشه راه 1401 برای شهر زندگی

رئیس مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی شهر: تعیین محورهای اصلی بودجه سال آینده منوط به اعلام دیدگاه‌های شهردار منتخب است

فصل بودجه‌ریزی شهر از راه رسید. بودجه 1401 اصفهان که اواخر پاییز و اوایل زمستان به شورای ششم تحویل داده می‌شود، باید از امروز پایه‌ریزی و سیاسـت‌گـذاری شــود. سنـگ‌بـنـای بودجه شهر از شش سال قبل تاکنون بر توسعه مترو، حمل‌ونقل عمومی و پروژه‌های نیمه‌تمام گذاشته شد و اوایل شورای پنجم اندکی خیز فرهنگی هم گرفت. شورای ششم که با شعار #شهر_زندگی، روی کار آمد، فرهنگ را برای انتخاب شهردار در اولویت کار خود قرار داد و به نظر می‌رسد بعد فرهنگی بودجه 1401 شهرداری اصفهان قوی‌تر از سال‌های گذشته باشد؛ بودجه‌ای که علاوه بر فرهنگ، باید سنگ مترو، رینگ چهارم، بخش‌های مشارکتی و سرمایه‌گذاری را هم زیر سایه کسری درآمد و کرونا به سینه بزند.

آغاز دورانی تازه برای اصفهان

مراسم تحلیف منتخبان شورای ششم برگزار شد و هیئت‌رئیسه شورا مشخص شدند

چهارشنبه و پنجشنبه هفته گذشته با برگزاری مراسم تحلیف اعضای دوره ششم شورای اسلامی شهر اصفهان و تعیین سرپرست برای شهرداری، روند تغییرات مدیریت شهری در نصف‌جهان به‌صورت رسمی آغاز شد. دوران گذار به‌آرامی و طبق قانون پیش می‌رود. چهارشنبه عصر و در بخشی از مراسم تحلیف، هیئت‌رئیسه انتخاب شدند و پنجشنبه با رأی‌گیری 12 عضو حاضر، شهر را برای مدت یک ماه به سرپرست سپردند. حالا یکشنبه این هفــتــه و در جلسه علنی معمول هفتگی، کمیسیون‌های تخصصی و اعضا هم تعیین‌تکلیف می‌شوند.

خداحافظی اصفهان با مشاغل آلاینده

مدیریت شهری، صنایع و صنوف شهر را ساماندهی می‌کند

سال گذشته و در جلسه صدوپنجاه‌و هشتم، سند راهبردی ساماندهی صنایع و صنوف واقع در محدوده و حریم شهر اصفهان، مصوب شد تا پس از چند دهه کشمکش و بلاتکلیفی، تکلیف مشاغل آلاینده و مزاحم شهری مشخص شود. البته چهار سال قبل هیئت‌وزیران در مصوبه‌ای، ضوابط فعالیت مشاغل و اصناف مزاحم شهری را مشخص کرده بود و مدیریت شهری اصفهان بر مبنای این مصوبه، سند راهبردی تدوین کرد.

کل شهر اصفهان در معرض بحران فرونشست زمین قرار گرفته است
بررسی مهم‌ترین مسائل استان در جلسه شورای شهر با حضور دو نماینده اصفهان
مجید نادرالاصلی، عضو شورای شهر، در گفت‌وگو با اصفهان‌زیبا: با ظرفیت شهرداری می‌توان اشتغال‌زایی کرد

آثار تاریخی اصفهان فرو می‌ریزد؟

کل شهر اصفهان در معرض بحران فرونشست زمین قرار گرفته است

نصف‌جهان بالاخره پس از 20سال دوری از زاینده‌رود و حراج آبخوان‌هایش، دهان باز کرد و عن‌قریب است که مردمش را ببلعد. حالا ترک‌های زیر، درشت شده و لرزه فرونشست، زیرپای شهر را خالی کرده است. یادگارهای پایتخت صفویه، علاوه بر گرد غربت به شکاف‌ها و نشست‌های سازه هم آذین‌بندی شده‌اند. زمین کلان‌شهر اصفهان، زیرساخت‌های مهم شهر و هرآنچه که لازمه زندگی شهرنشینی بوده و در وانفسای کسری بودجه ساخته شده  یا از بمباران جنگ تحمیلی جان سالم به در برده را آرام آرام می‌بلعد. مسئولان خواب‌زده، با اصفهانی مواجه شده‌اند که هرچند معنای زلزله و گسل را نمی‌داند، اما با تلنگری فرومی‌ریزد.

از مسئله آب تا انتخاب استاندار برای اصفهان

بررسی مهم‌ترین مسائل استان در جلسه شورای شهر با حضور دو نماینده اصفهان

 روز گذشته مهدی طغیانی و امیرحسین بانکی‌پور، دو نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی، مهمانان ویژه دهمین جلسه شورای اسلامی شهر اصفهان بودند. حضور دو ساعته آن‌ها در صحن علنی شورا به شنیدن کمبودها، درخواست‌ها، گلایه‌ها و نقدهای اعضای شورا گذشت. طغیانی در پاسخ به درخواست‌های تأمین منابع مالی پروژه‌های کلان‌شهر، گزارش تحقق چهارماهه بودجه کشور را رو کرد و آب پاکی را روی دست اعضای شورا ریخت تا آن‌ها برای تأمین منابع مالی شهر به فکر تغییر پارادایم باشند. او از تعیین علم‌دار برای پیگیری وضعیت زاینده رود و وضعیت آب اصفهان هم خبر داد.

فرمول توسعه اقتصاد شهر

شهرها باید نقش فعالی در ایجاد اقتصاد پایدار و بهبود کیفیت زندگی همه ساکنان شهرها داشته باشند. تجربه کشورهای توسعه‌یافته نشان می‌دهد تلاش‌های اقتصادی و توسعه اجتماعی شهر زمانی موفق می‌شود که به‌وسیله یک فرایند استراتژیک هدایت شود. بر همین اساس، دیدگاه‌های جدیدی در تهیه طرح‌های توسعه شهری موردتوجه قرار گرفت که بتوانند مسیر حرکت به‌سوی توسعه پایدار شهری را هموار سازند. جوهر اقتصادی شهرها، چگونگی مدیریت آن‌هاست. سه عامل در سنجش اهمیت مدیریت شهری برای توسعه شهرها ایفای نقش می‌کنند: افزایش شتاب تغییرات اقتصادی، شمایل مهارنشدنی فقر و محرومیت اقتصادی.

صفحه‌ها

اشتراک در RSS - شورا